
Ohaus D50WTX Defender 5000 Stainless Steel Base 30419648
Ohaus D50WTX Defender 5000 Stainless Steel Base 30419648
The OHAUS next generation Defender 5000 W Series base offers durability for the most demanding of industrial applications. The W series features moisture-protected single-point load cells, stainless steel construction, non-slip rubber adjustable feet, removable stainless steel weighing pans and integrated leveling bubbles.
Overview-
Specifications:
| Maximum Capacity | 100 lb (50 kg) |
| Readability | 0.005 lb (2 g) |
| Platform Size | 24 in x 18 in (610 mm x 457 mm) |
| Legal for Trade | Measurement Canada Approved;Â NTEP Certified |
| Protection Rating | IP67 |
| Dimensions | 5.1 in x 24.5 in x 18 in (130 mm x 633 mm x 457 mm) |
| Net Weight | 52.9 lb (24 kg) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus D50WTX Defender 5000 Stainless Steel Base 30419648
The OHAUS next generation Defender 5000 W Series base offers durability for the most demanding of industrial applications. The W series features moisture-protected single-point load cells, stainless steel construction, non-slip rubber adjustable feet, removable stainless steel weighing pans and integrated leveling bubbles.
Overview-
Specifications:
| Maximum Capacity | 100 lb (50 kg) |
| Readability | 0.005 lb (2 g) |
| Platform Size | 24 in x 18 in (610 mm x 457 mm) |
| Legal for Trade | Measurement Canada Approved;Â NTEP Certified |
| Protection Rating | IP67 |
| Dimensions | 5.1 in x 24.5 in x 18 in (130 mm x 633 mm x 457 mm) |
| Net Weight | 52.9 lb (24 kg) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves












