
Ohaus D2WQS Defender 5000 Stainless Steel Base 30419628
Ohaus D2WQS Defender 5000 Stainless Steel Base 30419628
The OHAUS next generation Defender 5000 W Series base offers durability for the most demanding of industrial applications. The W series features moisture-protected single-point load cells, stainless steel construction, non-slip rubber adjustable feet, removable stainless steel weighing pans and integrated leveling bubbles.
Specifications:
| Maximum Capacity | 5 lb (2.5 kg) |
| Readability | 0.0002 lb (0.1 g) |
| Platform Size | 10 in x 10 in (254 mm x 254 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Protection Rating | IP67 |
| Dimensions | 11.1 in x 2.9 in x 10 in (282 mm x 74 mm x 254 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 10 lb (4.5 kg) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus D2WQS Defender 5000 Stainless Steel Base 30419628
The OHAUS next generation Defender 5000 W Series base offers durability for the most demanding of industrial applications. The W series features moisture-protected single-point load cells, stainless steel construction, non-slip rubber adjustable feet, removable stainless steel weighing pans and integrated leveling bubbles.
Specifications:
| Maximum Capacity | 5 lb (2.5 kg) |
| Readability | 0.0002 lb (0.1 g) |
| Platform Size | 10 in x 10 in (254 mm x 254 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Protection Rating | IP67 |
| Dimensions | 11.1 in x 2.9 in x 10 in (282 mm x 74 mm x 254 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 10 lb (4.5 kg) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves











