
Ohaus D50RQR Defender 5000 Base 30419633
Ohaus D50RQR Defender 5000 Base 30419633
The OHAUS next generation Defender 5000 R Series base offers durability for the most demanding of industrial applications. The R series features moisture-protected single-point load cells, powder-coated steel construction, non-slip rubber adjustable feet, removable stainless steel weighing pans and integrated leveling bubbles.Â
Overview-
Specifications:
| Maximum Capacity | 100 lb (50 kg) |
| Readability | 0.005 lb (2 g) |
| Platform Size | 12 in x 12 in (305 mm x 305 mm) |
| Legal for Trade | Measurement Canada Approved;Â NTEP Certified |
| Protection Rating | IP67 |
| Dimensions | 3.9 in x 13.3 in x 12 in (99 mm x 338 mm x 305 mm) (HxLxW) |
| Net Weight | 14.3 lb (6.5 kg) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus D50RQR Defender 5000 Base 30419633
The OHAUS next generation Defender 5000 R Series base offers durability for the most demanding of industrial applications. The R series features moisture-protected single-point load cells, powder-coated steel construction, non-slip rubber adjustable feet, removable stainless steel weighing pans and integrated leveling bubbles.Â
Overview-
Specifications:
| Maximum Capacity | 100 lb (50 kg) |
| Readability | 0.005 lb (2 g) |
| Platform Size | 12 in x 12 in (305 mm x 305 mm) |
| Legal for Trade | Measurement Canada Approved;Â NTEP Certified |
| Protection Rating | IP67 |
| Dimensions | 3.9 in x 13.3 in x 12 in (99 mm x 338 mm x 305 mm) (HxLxW) |
| Net Weight | 14.3 lb (6.5 kg) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves











