
Ohaus D150BX Defender B Base Model 30379439
Ohaus D150BX Defender B Base Model # 30379439
Economical Base for Industrial Weighing.
- The sturdy tubular 304 stainless steel platform provides ample support for industrial weighing applications.
- The IP67 load cells ensure accurate and repeatable results.
- The non-slip adjustable rubber leveling feet provide stability during the weighing process.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 150.0 kg (300.0 lb) |
| Readability | 20.0 g (0.05 lb) |
| Readability (Certified) | 50.0 g (0.1 lb) |
| Platform Size (Length) | 650.0 mm (25.6 in) |
| Platform Size (Width) | 500.0 mm (19.7 in) |
| Legal for Trade | EC Type Approvable; Measurement Canada Approved; NTEP Certified |
| Protection Rating | IP67 |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Test Weight | 150kg, OIML M1 or ASTM CL F |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing |
| Dimensions (Width) | 500.0 mm (19.7 in) |
| Dimensions (Height) | 143.0 mm (5.6 in) |
| Dimensions (Length) | 650.0 mm (25.6 in) |
| Net Weight | 28.0 kg (62.0 lb) |
| Working Environment | -10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus D150BX Defender B Base Model # 30379439
Economical Base for Industrial Weighing.
- The sturdy tubular 304 stainless steel platform provides ample support for industrial weighing applications.
- The IP67 load cells ensure accurate and repeatable results.
- The non-slip adjustable rubber leveling feet provide stability during the weighing process.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 150.0 kg (300.0 lb) |
| Readability | 20.0 g (0.05 lb) |
| Readability (Certified) | 50.0 g (0.1 lb) |
| Platform Size (Length) | 650.0 mm (25.6 in) |
| Platform Size (Width) | 500.0 mm (19.7 in) |
| Legal for Trade | EC Type Approvable; Measurement Canada Approved; NTEP Certified |
| Protection Rating | IP67 |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Test Weight | 150kg, OIML M1 or ASTM CL F |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing |
| Dimensions (Width) | 500.0 mm (19.7 in) |
| Dimensions (Height) | 143.0 mm (5.6 in) |
| Dimensions (Length) | 650.0 mm (25.6 in) |
| Net Weight | 28.0 kg (62.0 lb) |
| Working Environment | -10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves











