
Ohaus D50WQV 100lbs Defender 5000 W Series Base 30419655
Ohaus D500RQV Defender V Series Stainless Steel Bases 30419654
The Defender V Series bases offer economical yet durable performance for industrial weighing in washdown environments. With NTEP certification, Measurement Canada and EC approval, these bases can be used for both general applications as well as where legal for trade performance is required.
Specifications:
| Maximum Capacity | 60 lb (30 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.02 lb (10 g) |
| Platform Size | 14 in x 12 in (355 mm x 305 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Protection Rating | IP67 |
| Dimensions | 14 in x 4.8 in x 12 in (355 mm x 123 mm x 305 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 20 lb (9 kg) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus D500RQV Defender V Series Stainless Steel Bases 30419654
The Defender V Series bases offer economical yet durable performance for industrial weighing in washdown environments. With NTEP certification, Measurement Canada and EC approval, these bases can be used for both general applications as well as where legal for trade performance is required.
Specifications:
| Maximum Capacity | 60 lb (30 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.02 lb (10 g) |
| Platform Size | 14 in x 12 in (355 mm x 305 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Protection Rating | IP67 |
| Dimensions | 14 in x 4.8 in x 12 in (355 mm x 123 mm x 305 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 20 lb (9 kg) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves












