
Ohaus Base, D500RTV Defender 5000 Base 30419661
Ohaus Base, D500RTV Defender 5000 Base 30419661
The OHAUS next generation Defender 5000 R Series base offers durability for the most demanding of industrial applications. The R series features moisture-protected single-point load cells, powder-coated steel construction, non-slip rubber adjustable feet, removable stainless steel weighing pans and integrated leveling bubbles.Â
Overview:
Specifications:
| Maximum Capacity | 1,000 lb (500 kg) |
| Readability | 0.05 lb (20 g) |
| Platform Size | 31.5 in x 23.6 in (800 mm x 600 mm) |
| Legal for Trade | Measurement Canada Approved;Â NTEP Certified |
| Protection Rating | IP67 |
| Dimensions | 5.2 in x 32.3 in x 23.6 in (132 mm x 821 mm x 600 mm) (HxLxW) |
| Net Weight | 90 lb (39 kg) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Base, D500RTV Defender 5000 Base 30419661
The OHAUS next generation Defender 5000 R Series base offers durability for the most demanding of industrial applications. The R series features moisture-protected single-point load cells, powder-coated steel construction, non-slip rubber adjustable feet, removable stainless steel weighing pans and integrated leveling bubbles.Â
Overview:
Specifications:
| Maximum Capacity | 1,000 lb (500 kg) |
| Readability | 0.05 lb (20 g) |
| Platform Size | 31.5 in x 23.6 in (800 mm x 600 mm) |
| Legal for Trade | Measurement Canada Approved;Â NTEP Certified |
| Protection Rating | IP67 |
| Dimensions | 5.2 in x 32.3 in x 23.6 in (132 mm x 821 mm x 600 mm) (HxLxW) |
| Net Weight | 90 lb (39 kg) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves












