
Motic B1-253SP Educational Trinocular Microscope
A trinocular microscope that is easy to use, for basic work in biology and medicine. The sections, smears, and other samples are treated by our Semi-Planachromatic SP objectives in a 4-fold revolving nose piece. Doctors and students alike will benefit from the conveniently pre-installed package.
Specifications
| Model | B1-253SP |
| Observation tube | Trinocular, sliding type |
| Optical system | Finite Optical System, 160mm |
| Inclination | 30° inclined, 360° rotating |
| Interpupillary distance | 55-75mm |
| Diopter adjustment | On both tubes , +/- 5 diopter |
| Eyepieces | Widefield 10X/18mm |
| Nose piece | Quadruple revolving nose piece with click stops |
| Objective classification | Achromatic Super Contrast |
| Objectives | 4X/0.1, 10X/0.25, 40X/0.65/S, 100X/1.25/S |
| Stand type | Upright |
| Stage | Built-in low position coaxial rackless mechanical stage with sample holder |
| Travel range X&Y | 76x40mm |
| Condenser | Focusable 1.25 N.A. Abbe Condenser, iris diaphragm and filter holder |
| Focus mechanism | Coaxial coarse and fine focusing system with tension adjustment |
| Fine focus precision | 2 μm minimum increment |
| Upper limit stop | Preset and Adjustable |
| Transmitted illumination | 3W LED illumination with intensity control |
| Accessories included | Dust cover and immersion oil |
Original: $1,217.12
-65%$1,217.12
$425.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A trinocular microscope that is easy to use, for basic work in biology and medicine. The sections, smears, and other samples are treated by our Semi-Planachromatic SP objectives in a 4-fold revolving nose piece. Doctors and students alike will benefit from the conveniently pre-installed package.
Specifications
| Model | B1-253SP |
| Observation tube | Trinocular, sliding type |
| Optical system | Finite Optical System, 160mm |
| Inclination | 30° inclined, 360° rotating |
| Interpupillary distance | 55-75mm |
| Diopter adjustment | On both tubes , +/- 5 diopter |
| Eyepieces | Widefield 10X/18mm |
| Nose piece | Quadruple revolving nose piece with click stops |
| Objective classification | Achromatic Super Contrast |
| Objectives | 4X/0.1, 10X/0.25, 40X/0.65/S, 100X/1.25/S |
| Stand type | Upright |
| Stage | Built-in low position coaxial rackless mechanical stage with sample holder |
| Travel range X&Y | 76x40mm |
| Condenser | Focusable 1.25 N.A. Abbe Condenser, iris diaphragm and filter holder |
| Focus mechanism | Coaxial coarse and fine focusing system with tension adjustment |
| Fine focus precision | 2 μm minimum increment |
| Upper limit stop | Preset and Adjustable |
| Transmitted illumination | 3W LED illumination with intensity control |
| Accessories included | Dust cover and immersion oil |












