
Lumenera INFINITY 5-5C Microscope Camera | AU-510C-CMOS
| Camera Sensor | |
|---|---|
| Image Sensor | SONY IMX250; CMOS format, color, diagonal 11.1mm array |
| Effective Pixels | 2464Ć2056, 3.45μm square pixels |
| Frame Rate | 1080P60 (~75 fps at full resolution) in 8-bit |
| Signal/Noise | >72dB |
| Digital Output | 8 or 12-bit |
| Read Noise | ~ 2.30 e- |
| Camera Controls | |
| Mass | 330g |
| Power Requirement | External 5VDC ā 1.2A, power supply (included) |
| Power Consumption | ~4Watts |
| Operating Temperature | 0° C to 50° C |
| Operating Humidity | 5%-95%, Non-condensing |
| Integration Time | 42μs to 59.5m (snapshot); 14μs to 14s (video) |
| Shutter | Global Shutter |
| ROI | Full Frame |
| Exposure Mode | Automatic / Manual |
| White Balance | Automatic / Manual |
| Gain | ~1 to 16x; manual and automatic |
| Interface Connector | USB 3.0 connector, HDMI output |
| Dimensions (L x W x H) | 3.85 x 2.75 x 2.25 inches |
| Lens Mount | C-Mount lens adapter |
| Binning Options | none for color camera |
Product Includes:
- AU-510C-CMOS INFINITY5-5 ā 5.1MP digital camera with 3m USB 3 cable
- DVD with INFINITY user application software, TWAIN driver, Documentation
- 3M HDMI cable
- Power supply transformer, 5VDC, 15W, 3A, International
Infinity AnalyzeĀ
Original: $4,027.00
-65%$4,027.00
$1,409.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Camera Sensor | |
|---|---|
| Image Sensor | SONY IMX250; CMOS format, color, diagonal 11.1mm array |
| Effective Pixels | 2464Ć2056, 3.45μm square pixels |
| Frame Rate | 1080P60 (~75 fps at full resolution) in 8-bit |
| Signal/Noise | >72dB |
| Digital Output | 8 or 12-bit |
| Read Noise | ~ 2.30 e- |
| Camera Controls | |
| Mass | 330g |
| Power Requirement | External 5VDC ā 1.2A, power supply (included) |
| Power Consumption | ~4Watts |
| Operating Temperature | 0° C to 50° C |
| Operating Humidity | 5%-95%, Non-condensing |
| Integration Time | 42μs to 59.5m (snapshot); 14μs to 14s (video) |
| Shutter | Global Shutter |
| ROI | Full Frame |
| Exposure Mode | Automatic / Manual |
| White Balance | Automatic / Manual |
| Gain | ~1 to 16x; manual and automatic |
| Interface Connector | USB 3.0 connector, HDMI output |
| Dimensions (L x W x H) | 3.85 x 2.75 x 2.25 inches |
| Lens Mount | C-Mount lens adapter |
| Binning Options | none for color camera |
Product Includes:
- AU-510C-CMOS INFINITY5-5 ā 5.1MP digital camera with 3m USB 3 cable
- DVD with INFINITY user application software, TWAIN driver, Documentation
- 3M HDMI cable
- Power supply transformer, 5VDC, 15W, 3A, International
Infinity AnalyzeĀ











