
Lumenera INFINITY 5-3M Microscope Camera | AU-320C-CMOS
| Camera Sensor | |
|---|---|
| Image Sensor | SONY IMX252; CMOS format, monochrome, diagonal 8.9mm array |
| Effective Pixels | 2064Ć1544, 3.45μm square pixels |
| Frame Rate | 1080P60 (~120 fps at full resolution) in 8-bit |
| Signal/Noise | >73dB |
| Digital Output | 8 or 12-bit |
| Read Noise | ~ 2.35 e- |
| Camera Controls | |
| Mass | 330g |
| Power Requirement | External 5VDC ā 1.2A, power supply (included) |
| Power Consumption | ~4Watts |
| Operating Temperature | 0° C to 50° C |
| Operating Humidity | 5%-95%, Non-condensing |
| Integration Time | 38μs to 595m (snapshot); 14μs to 11.9s (video) |
| Shutter | Global Shutter |
| ROI | Full Frame |
| Exposure Mode | Automatic / Manual |
| White Balance | Automatic / Manual |
| Gain | ~1 to 16x; manual and automatic |
| Interface Connector | USB 3.0 connector, HDMI output |
| Dimensions (L x W x H) | 3.85 x 2.75 x 2.25 inches |
| Lens Mount | C-Mount lens adapter |
| Binning Options | 2 x 2 |
Product Includes:
- AU-320M-CMOS INFINITY 5-3 ā 3.2MP digital camera with 3m USB 3 cable
- DVD with INFINITY user application software, TWAIN driver, Documentation
- 3M HDMI cable
- Power supply transformer, 5VDC, 15W, 3A, International
Infinity AnalyzeĀ
Original: $3,510.00
-65%$3,510.00
$1,228.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Camera Sensor | |
|---|---|
| Image Sensor | SONY IMX252; CMOS format, monochrome, diagonal 8.9mm array |
| Effective Pixels | 2064Ć1544, 3.45μm square pixels |
| Frame Rate | 1080P60 (~120 fps at full resolution) in 8-bit |
| Signal/Noise | >73dB |
| Digital Output | 8 or 12-bit |
| Read Noise | ~ 2.35 e- |
| Camera Controls | |
| Mass | 330g |
| Power Requirement | External 5VDC ā 1.2A, power supply (included) |
| Power Consumption | ~4Watts |
| Operating Temperature | 0° C to 50° C |
| Operating Humidity | 5%-95%, Non-condensing |
| Integration Time | 38μs to 595m (snapshot); 14μs to 11.9s (video) |
| Shutter | Global Shutter |
| ROI | Full Frame |
| Exposure Mode | Automatic / Manual |
| White Balance | Automatic / Manual |
| Gain | ~1 to 16x; manual and automatic |
| Interface Connector | USB 3.0 connector, HDMI output |
| Dimensions (L x W x H) | 3.85 x 2.75 x 2.25 inches |
| Lens Mount | C-Mount lens adapter |
| Binning Options | 2 x 2 |
Product Includes:
- AU-320M-CMOS INFINITY 5-3 ā 3.2MP digital camera with 3m USB 3 cable
- DVD with INFINITY user application software, TWAIN driver, Documentation
- 3M HDMI cable
- Power supply transformer, 5VDC, 15W, 3A, International
Infinity AnalyzeĀ











