
Teledyne Lumenera INFINITY 3S-1UR Color Microscope Camera | AU-141SURC-CCD
| Camera Sensor | |
|---|---|
| Image Sensor | 2/3″ CCD, Sony ICX825, Color |
| Effective Pixels | 1392×1040, 1.4 million pixels, 6.45μm square pixels |
| Frame Rate | 45 fps at 1392 x 1040, increased with binning and ROI |
| Dynamic Range | ~ 70 dB (color) |
| Digital Output | 8 and 14-bit |
| Read Noise | ~5.8 e- (in dual-tap mode, slowest clock) |
| Dark Current | <1 e-/s (at 22°C ambient, 41°C internal) |
| Camera Controls | |
| Mass | 375g |
| Power Requirement | External 5VDC – 1.2A, power supply (included) |
| Power Consumption | ~5Watts |
| Operating Temperature | 0° C to 50° C |
| Operating Humidity | 5%-95%, Non-condensing |
| Integration Time | 3 µs to 71 min (snapshot); 23 µs to 1.3 s (video) |
| ROI | Any multiple of 16x16 (quad tap mode) |
| Exposure Mode | Automatic / Manual |
| White Balance | Automatic / Manual |
| Gain | 0.6 to 44x; Manual and Automatic |
| Interface Connector | USB 3.0 (USB 2.0 supported at lower frame rates) |
| Dimensions (L x W x H) | 3.85 x 2.75 x 2.00 inches |
| Lens Mount | C-Mount lens adapter |
| Binning Options | 2 x 2, 4 x 4 |
Recommended PC Specs:
- Pentium 4, 1.3 GHz or higher
- 512MB RAM
- 60 MB hard drive free space or more
- USB 2.0 Port
- Windows 2000, XP, Vista, or 7
Product Includes:
- AU-141SURC-CCD INFINITY digital camera for USB 3.0
- CD-ROM with INFINITY user application software
- TWAIN driver
- Documentation
- USB 3.0 cable
Infinity Analyze
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Camera Sensor | |
|---|---|
| Image Sensor | 2/3″ CCD, Sony ICX825, Color |
| Effective Pixels | 1392×1040, 1.4 million pixels, 6.45μm square pixels |
| Frame Rate | 45 fps at 1392 x 1040, increased with binning and ROI |
| Dynamic Range | ~ 70 dB (color) |
| Digital Output | 8 and 14-bit |
| Read Noise | ~5.8 e- (in dual-tap mode, slowest clock) |
| Dark Current | <1 e-/s (at 22°C ambient, 41°C internal) |
| Camera Controls | |
| Mass | 375g |
| Power Requirement | External 5VDC – 1.2A, power supply (included) |
| Power Consumption | ~5Watts |
| Operating Temperature | 0° C to 50° C |
| Operating Humidity | 5%-95%, Non-condensing |
| Integration Time | 3 µs to 71 min (snapshot); 23 µs to 1.3 s (video) |
| ROI | Any multiple of 16x16 (quad tap mode) |
| Exposure Mode | Automatic / Manual |
| White Balance | Automatic / Manual |
| Gain | 0.6 to 44x; Manual and Automatic |
| Interface Connector | USB 3.0 (USB 2.0 supported at lower frame rates) |
| Dimensions (L x W x H) | 3.85 x 2.75 x 2.00 inches |
| Lens Mount | C-Mount lens adapter |
| Binning Options | 2 x 2, 4 x 4 |
Recommended PC Specs:
- Pentium 4, 1.3 GHz or higher
- 512MB RAM
- 60 MB hard drive free space or more
- USB 2.0 Port
- Windows 2000, XP, Vista, or 7
Product Includes:
- AU-141SURC-CCD INFINITY digital camera for USB 3.0
- CD-ROM with INFINITY user application software
- TWAIN driver
- Documentation
- USB 3.0 cable
Infinity Analyze












