
Teledyne Lumenera INFINITY 3-1UR Monochrome Microscope Camera | AU-140URM-CCD
| Camera Sensor | |
|---|---|
| Image Sensor | 1/1.8” Interline Sony ICX274 2.0 megapixel monochrome progressive scan CCD sensor |
| Effective Pixels | 1616×1216, 4.4μm square pixels |
| Frame Rate | 12 fps at full resolution, >25 fps at 640×480 |
| Digital Output | 8 and 14-bit |
| Read Noise | 8 e- rms |
| Dark Current | < 1 e-/s at 22 °C |
| Camera Controls | |
| Mass | 300g |
| Power Requirement | External 5VDC – 3amp |
| Power Consumption | ~2.5 Watts |
| Operating Temperature | 0° C to +50° C |
| Operating Humidity | 5%-95%, Non-condensing |
| Integration Time | 3.5μs to 20 minutes |
| Exposure Mode | Automatic / Manual |
| White Balance | Automatic / Manual |
| Gain | Programmable; 1 - 10x |
| Interface Connector | USB 2.0 connector |
| Dimensions (L x W x H) | 3.85 x 2.75 x 2.00 inches |
| Lens Mount | C-Mount lens adapter |
| Binning Options | 2x2, 4x4 |
Recommended PC Specs:
- Pentium 4, 1.3 GHz or higher
- 512MB RAM
- 60 MB hard drive free space or more
- USB 2.0 Port
- Windows 2000, XP, Vista, or 7
Product Includes:
- AU-140URM-CCD INFINITY digital camera for USB 2.0
- CD-ROM with INFINITY user application software
- TWAIN driver
- Documentation
- USB 2.0 cable
Infinity Analyze
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Camera Sensor | |
|---|---|
| Image Sensor | 1/1.8” Interline Sony ICX274 2.0 megapixel monochrome progressive scan CCD sensor |
| Effective Pixels | 1616×1216, 4.4μm square pixels |
| Frame Rate | 12 fps at full resolution, >25 fps at 640×480 |
| Digital Output | 8 and 14-bit |
| Read Noise | 8 e- rms |
| Dark Current | < 1 e-/s at 22 °C |
| Camera Controls | |
| Mass | 300g |
| Power Requirement | External 5VDC – 3amp |
| Power Consumption | ~2.5 Watts |
| Operating Temperature | 0° C to +50° C |
| Operating Humidity | 5%-95%, Non-condensing |
| Integration Time | 3.5μs to 20 minutes |
| Exposure Mode | Automatic / Manual |
| White Balance | Automatic / Manual |
| Gain | Programmable; 1 - 10x |
| Interface Connector | USB 2.0 connector |
| Dimensions (L x W x H) | 3.85 x 2.75 x 2.00 inches |
| Lens Mount | C-Mount lens adapter |
| Binning Options | 2x2, 4x4 |
Recommended PC Specs:
- Pentium 4, 1.3 GHz or higher
- 512MB RAM
- 60 MB hard drive free space or more
- USB 2.0 Port
- Windows 2000, XP, Vista, or 7
Product Includes:
- AU-140URM-CCD INFINITY digital camera for USB 2.0
- CD-ROM with INFINITY user application software
- TWAIN driver
- Documentation
- USB 2.0 cable
Infinity Analyze












