
Teledyne Lumenera INFINITY 2-1R Monochrome Microscope Camera | AU-140RM-CCD
| Camera Sensor | |
|---|---|
| Image Sensor | ½” Interline Sony ICX205 1.4 megapixel monochrome progressive scan CCD sensor 7.6mm x 6.2mm array |
| Effective Pixels | 1392×1040, 4.65μm square pixels |
| Frame Rate | 30 fps at 1392 x 1040, >200 fps with binning and ROI |
| Signal/Noise | >64.6dB |
| Digital Output | 8 and 14-bit |
| Read Noise | 8.5 e- rms |
| Camera Controls | |
| Mass | 340g |
| Power Requirement | USB bus power, or external 5VDC – 500mA |
| Power Consumption | ~2.5Watts |
| Operating Temperature | 0° C to +50° C |
| Operating Humidity | 5%-95%, Non-condensing |
| Integration Time | 5.4 μs to 8 min |
| Shutter | Global Shutter |
| ROI | User Selectable |
| Exposure Mode | Automatic / Manual |
| White Balance | Automatic / Manual |
| Gain | Programmable / 0.5 to 15x optimizable |
| Interface Connector | Standard USB 2.0 high-speed interface |
| Dimensions (L x W x H) | 3.85 x 2.00 x 2.75 inches |
| Lens Mount | C-Mount lens adapter |
| Binning Options | 2×2, 4×4 |
Product Includes:
- AU-140M-CCD INFINITY digital camera for USB 2.0
- CD-ROM with INFINITY user application software
- TWAIN driver
- Documentation
- USB 2.0 cable
Infinity Analyze
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Camera Sensor | |
|---|---|
| Image Sensor | ½” Interline Sony ICX205 1.4 megapixel monochrome progressive scan CCD sensor 7.6mm x 6.2mm array |
| Effective Pixels | 1392×1040, 4.65μm square pixels |
| Frame Rate | 30 fps at 1392 x 1040, >200 fps with binning and ROI |
| Signal/Noise | >64.6dB |
| Digital Output | 8 and 14-bit |
| Read Noise | 8.5 e- rms |
| Camera Controls | |
| Mass | 340g |
| Power Requirement | USB bus power, or external 5VDC – 500mA |
| Power Consumption | ~2.5Watts |
| Operating Temperature | 0° C to +50° C |
| Operating Humidity | 5%-95%, Non-condensing |
| Integration Time | 5.4 μs to 8 min |
| Shutter | Global Shutter |
| ROI | User Selectable |
| Exposure Mode | Automatic / Manual |
| White Balance | Automatic / Manual |
| Gain | Programmable / 0.5 to 15x optimizable |
| Interface Connector | Standard USB 2.0 high-speed interface |
| Dimensions (L x W x H) | 3.85 x 2.00 x 2.75 inches |
| Lens Mount | C-Mount lens adapter |
| Binning Options | 2×2, 4×4 |
Product Includes:
- AU-140M-CCD INFINITY digital camera for USB 2.0
- CD-ROM with INFINITY user application software
- TWAIN driver
- Documentation
- USB 2.0 cable
Infinity Analyze












