
Ohaus TJ611 Triple Beam Junior Mechanical Scale
Ohaus TJ611 Triple Beam Junior Mechanical Scale Model # 80252052
All the Benefits of a Triple Beam, Just for Younger Students!
- The notched and tiered beams provide for easy reading of measurement results.
- Prevent theft and accidental dropping by securing the balance to a desk or bench top with the security loop or Kensington-type lock (sold separately).
- The zero adjust compensator ensures the balance is at zero and weighing results will be accurate.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 610 g |
| Readability | 0.1 g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 150.0 mm (5.9 in) |
| Dimensions (Length) | 451.0 mm (17.76 in) |
| Dimensions (Width) | 161.0 mm (6.35 in) |
| Net Weight | 2.5 kg |
| Dimensions (Height) | 168.0 mm (6.62 in) |
| Power | No Power Required |
| Linearity ± | 0.1 g |
| Test Weight | 500g, OIML M1 or ASTM CL F |
| Pan Construction | Stainless Steel |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus TJ611 Triple Beam Junior Mechanical Scale Model # 80252052
All the Benefits of a Triple Beam, Just for Younger Students!
- The notched and tiered beams provide for easy reading of measurement results.
- Prevent theft and accidental dropping by securing the balance to a desk or bench top with the security loop or Kensington-type lock (sold separately).
- The zero adjust compensator ensures the balance is at zero and weighing results will be accurate.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 610 g |
| Readability | 0.1 g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 150.0 mm (5.9 in) |
| Dimensions (Length) | 451.0 mm (17.76 in) |
| Dimensions (Width) | 161.0 mm (6.35 in) |
| Net Weight | 2.5 kg |
| Dimensions (Height) | 168.0 mm (6.62 in) |
| Power | No Power Required |
| Linearity ± | 0.1 g |
| Test Weight | 500g, OIML M1 or ASTM CL F |
| Pan Construction | Stainless Steel |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













