
Ohaus TP2611 Triple Beam Pro Mechanical Scale
Ohaus TP2611 Triple Beam Pro Mechanical Scale Model # 80621692
Best-in-Class Mechanical Balance!
- The unique, easy-grip carrying handle is ergonomically designed to allow for effortless movement around the classroom.
- A convenient compartment provides a place to store the weight set when not in use, preventing the weights from becoming lost.
- Prevent theft and accidental dropping by securing the balance to a desk or bench top with the security loop or Kensington-type lock (sold separately).
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,610 g |
| Readability | 0.1 g |
| Pan Size (Width) | 147.0 mm (5.8 in) |
| Pan Size (Length) | 147.0 mm (5.8 in) |
| Dimensions (Width) | 161.0 mm (6.35 in) |
| Dimensions (Length) | 451.0 mm (17.76 in) |
| Dimensions (Height) | 168.0 mm (6.62 in) |
| Pan Construction | ABS with Stainless Steel Inset |
| Net Weight | 2 kg |
| Linearity ± | 0.1 g |
| Power | No Power Required |
| Test Weight | 2000g, OIML M1 or ASTM CL F |
Logistic Specifications
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $228.96
-65%$228.96
$80.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus TP2611 Triple Beam Pro Mechanical Scale Model # 80621692
Best-in-Class Mechanical Balance!
- The unique, easy-grip carrying handle is ergonomically designed to allow for effortless movement around the classroom.
- A convenient compartment provides a place to store the weight set when not in use, preventing the weights from becoming lost.
- Prevent theft and accidental dropping by securing the balance to a desk or bench top with the security loop or Kensington-type lock (sold separately).
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,610 g |
| Readability | 0.1 g |
| Pan Size (Width) | 147.0 mm (5.8 in) |
| Pan Size (Length) | 147.0 mm (5.8 in) |
| Dimensions (Width) | 161.0 mm (6.35 in) |
| Dimensions (Length) | 451.0 mm (17.76 in) |
| Dimensions (Height) | 168.0 mm (6.62 in) |
| Pan Construction | ABS with Stainless Steel Inset |
| Net Weight | 2 kg |
| Linearity ± | 0.1 g |
| Power | No Power Required |
| Test Weight | 2000g, OIML M1 or ASTM CL F |
Logistic Specifications
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves












