
Ohaus SPX222 Scout SPX Balance
Ohaus SPX222 Scout SPX Balance Model # 30253019
Setting New Standards in Laboratory & Industrial Weighing - The Next Generation of Scout Balances
- Combined with a simplified 4 button operation, the Scout's large backlit display increases readability in low light working conditions, and is easier to view from a distance.
- Integrated superior overload protection and impact-resistant pan support safeguard against shock and overloading the balance in rugged and demanding environments.
- Stabilization time as fast as 1 sec and advanced weighing technology, lead to improved productivity in your facility. Increased capacity unlocks a wider range of weighing applications.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 220 g |
| Readability | 0.01 g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 120.0 mm (4.7 in) |
| Battery Life | 120 Hours with Disposable Batteries |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Dimensions (Length) | 224.0 mm (8.8 in) |
| Linearity ± | 0.01 g |
| Dimensions (Height) | 54.0 mm (2.1 in) |
| Repeatability (typical) | 0.01 g |
| Power | AC Adapter (Included); 4 AA (LR6) Batteries (Not Included) |
| Legal for Trade | Not Applicable |
| Net Weight | 1.0 kg (2.2 lb) |
| Test Weight | 200g, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| In-use cover | Available as an Accessory |
| Working Environment | 10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing |
| Display | Large backlit LCD |
| Dimensions (Width) | 202.0 mm (8.0 in) |
| Stabilization Time | 1 s |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Transportation Case | Available as an Accessory |
| Auxiliary Display Model | Available as an Accessory |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 9016002000 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SPX222 Scout SPX Balance Model # 30253019
Setting New Standards in Laboratory & Industrial Weighing - The Next Generation of Scout Balances
- Combined with a simplified 4 button operation, the Scout's large backlit display increases readability in low light working conditions, and is easier to view from a distance.
- Integrated superior overload protection and impact-resistant pan support safeguard against shock and overloading the balance in rugged and demanding environments.
- Stabilization time as fast as 1 sec and advanced weighing technology, lead to improved productivity in your facility. Increased capacity unlocks a wider range of weighing applications.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 220 g |
| Readability | 0.01 g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 120.0 mm (4.7 in) |
| Battery Life | 120 Hours with Disposable Batteries |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Dimensions (Length) | 224.0 mm (8.8 in) |
| Linearity ± | 0.01 g |
| Dimensions (Height) | 54.0 mm (2.1 in) |
| Repeatability (typical) | 0.01 g |
| Power | AC Adapter (Included); 4 AA (LR6) Batteries (Not Included) |
| Legal for Trade | Not Applicable |
| Net Weight | 1.0 kg (2.2 lb) |
| Test Weight | 200g, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| In-use cover | Available as an Accessory |
| Working Environment | 10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing |
| Display | Large backlit LCD |
| Dimensions (Width) | 202.0 mm (8.0 in) |
| Stabilization Time | 1 s |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Transportation Case | Available as an Accessory |
| Auxiliary Display Model | Available as an Accessory |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 9016002000 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













