
Ohaus SB1200 School Balance Mechanical Scale
Ohaus SB1200 School Balance Mechanical Scale Model # 80000029
The Young Scientist's First Balance!
- Large, washable pans provide optimal space for samples to be weighed.
- 18 piece, color coded stackable plastic mass set included
- Front and rear pointers allow students to view results from both sides of the balance.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,000 g |
| Readability | 0.5 g |
| Pan Size (Width) | 140.0 mm (5.5 in) |
| Pan Size (Length) | 140.0 mm (5.5 in) |
| Dimensions (Width) | 116.0 mm (4.55 in) |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Length) | 374.0 mm (14.71 in) |
| Dimensions (Height) | 110.0 mm (4.33 in) |
| Linearity ± | 0.5 g |
| Net Weight | 0.7 kg |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SB1200 School Balance Mechanical Scale Model # 80000029
The Young Scientist's First Balance!
- Large, washable pans provide optimal space for samples to be weighed.
- 18 piece, color coded stackable plastic mass set included
- Front and rear pointers allow students to view results from both sides of the balance.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,000 g |
| Readability | 0.5 g |
| Pan Size (Width) | 140.0 mm (5.5 in) |
| Pan Size (Length) | 140.0 mm (5.5 in) |
| Dimensions (Width) | 116.0 mm (4.55 in) |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Length) | 374.0 mm (14.71 in) |
| Dimensions (Height) | 110.0 mm (4.33 in) |
| Linearity ± | 0.5 g |
| Net Weight | 0.7 kg |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













