
Ohaus i-D61PW50K1L7 Defender 6000 Washdown Bench Scale 30575572
Ohaus i-D61PW50K1L7 Bench Scale 30575572
| Maximum Capacity | 100 lb (50 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.02 lb (10 g) |
| Outputs | 4 - 20mA;0–10V;2 In/4 Out digital I/O |
| Item Number: | 30575572 |
OVERVIEW
Â
SPECIFICATIONS
| Maximum Capacity | 100 lb (50 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.02 lb (10 g) |
| Platform Size | 19.7 in x 15.7 in (500 mm x 400 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Power | 6 D (LR20) batteries (included) |
| Battery Life | 1600 Hours with Disposable Batteries |
| Communication | Infrared radio communication kit (available as an accessory) |
| Dimensions | 26 in x 36 in x 15.7 in (660 mm x 915 mm x 400 mm) (LxHxW) |
| Display | 7-Segment LCD with white backlight, height 45mm + 3 Color Checkweigh LED |
| Net Weight | 47.4 lb (21.5 kg) |
| Outputs | Not applicable |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | IP69k;Â IP68 |
| Second Scale Input | Not applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Metric Tons;Â Gram;Â Kilogram;Â Pound;Â Ounce;Â Pound:Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus i-D61PW50K1L7 Bench Scale 30575572
| Maximum Capacity | 100 lb (50 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.02 lb (10 g) |
| Outputs | 4 - 20mA;0–10V;2 In/4 Out digital I/O |
| Item Number: | 30575572 |
OVERVIEW
Â
SPECIFICATIONS
| Maximum Capacity | 100 lb (50 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.02 lb (10 g) |
| Platform Size | 19.7 in x 15.7 in (500 mm x 400 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Power | 6 D (LR20) batteries (included) |
| Battery Life | 1600 Hours with Disposable Batteries |
| Communication | Infrared radio communication kit (available as an accessory) |
| Dimensions | 26 in x 36 in x 15.7 in (660 mm x 915 mm x 400 mm) (LxHxW) |
| Display | 7-Segment LCD with white backlight, height 45mm + 3 Color Checkweigh LED |
| Net Weight | 47.4 lb (21.5 kg) |
| Outputs | Not applicable |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | IP69k;Â IP68 |
| Second Scale Input | Not applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Metric Tons;Â Gram;Â Kilogram;Â Pound;Â Ounce;Â Pound:Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













