
Ohaus HJ2001 Harvard Junior Mechanical Scale
Ohaus HJ2001 Harvard Junior Mechanical Scale Model # 80252050
Two Pan Balance Designed to Teach Comparative Weighing.
- The easy-grip carrying handle will help students and teacher alike securely move the balances around the classroom.
- The balances can be stacked to minimize the amount of storage space needed, and the lock feature protects the balance from damage when in storage.
- An eight piece weight set and bowls that fit on the weighing pans are included with every Harvard Junior.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,000 g |
| Readability | 0.5 g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 150.0 mm (6.0 in) |
| Dimensions (Length) | 240.0 mm (9.44 in) |
| Dimensions (Height) | 160.0 mm (6.29 in) |
| Dimensions (Width) | 140.0 mm (5.51 in) |
| Net Weight | 2.5 kg |
| Linearity ± | 0.5 g |
| Pan Construction | Plastic |
| Power | No Power Required |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus HJ2001 Harvard Junior Mechanical Scale Model # 80252050
Two Pan Balance Designed to Teach Comparative Weighing.
- The easy-grip carrying handle will help students and teacher alike securely move the balances around the classroom.
- The balances can be stacked to minimize the amount of storage space needed, and the lock feature protects the balance from damage when in storage.
- An eight piece weight set and bowls that fit on the weighing pans are included with every Harvard Junior.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,000 g |
| Readability | 0.5 g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 150.0 mm (6.0 in) |
| Dimensions (Length) | 240.0 mm (9.44 in) |
| Dimensions (Height) | 160.0 mm (6.29 in) |
| Dimensions (Width) | 140.0 mm (5.51 in) |
| Net Weight | 2.5 kg |
| Linearity ± | 0.5 g |
| Pan Construction | Plastic |
| Power | No Power Required |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













