
Ohaus Floor Scale Bases VN5000L
Ohaus Floor Scale Bases VN5000L Model # 30393199
Basic Level Floor Scale Bases
- Black painted steel platform, raised embossed treads, fixed top plate 5mm thick, four IP67 NTEP alloy steel load cells, NEMA 4X/IP65 stainless steel junction box with side access, self swiveling stainless steel ball in cup leveling feet.
- Ball-in-Cup Leveling Feet, Steel Eye Bolts for Easy Lifting and Positioning
Product Specifications
| Maximum Capacity | 5,000 lb (2,200 kg) |
| Readability | 1 lb (0.5 kg) |
| Readability (Certified) | 1 lb (0.5 kg) |
| Platform Size (LxW) | 4 ft x 4 ft (1,219 mm x 1,219 mm) |
| Dimensions (LxHxW) | 3.5 in x 4 ft x 4 ft (90 mm x 1,219 mm x 1,219 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified |
| Net Weight | 282 lb (128 kg) |
| Platform Construction | Painted Steel Diamond Plate |
| Protection Rating | IP67 |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $2,215.40
-65%$2,215.40
$775.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Floor Scale Bases VN5000L Model # 30393199
Basic Level Floor Scale Bases
- Black painted steel platform, raised embossed treads, fixed top plate 5mm thick, four IP67 NTEP alloy steel load cells, NEMA 4X/IP65 stainless steel junction box with side access, self swiveling stainless steel ball in cup leveling feet.
- Ball-in-Cup Leveling Feet, Steel Eye Bolts for Easy Lifting and Positioning
Product Specifications
| Maximum Capacity | 5,000 lb (2,200 kg) |
| Readability | 1 lb (0.5 kg) |
| Readability (Certified) | 1 lb (0.5 kg) |
| Platform Size (LxW) | 4 ft x 4 ft (1,219 mm x 1,219 mm) |
| Dimensions (LxHxW) | 3.5 in x 4 ft x 4 ft (90 mm x 1,219 mm x 1,219 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified |
| Net Weight | 282 lb (128 kg) |
| Platform Construction | Painted Steel Diamond Plate |
| Protection Rating | IP67 |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













