
Ohaus Defender 3000 Floor Scales - i-DF33 i-DF33XW5000B1X 30716510
Ohaus Defender 3000 Floor Scales - i-DF33 i-DF33XW5000B1X 30716510
Defender 3000 Floor Platforms meet dry weighing needs for industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features a bright display that changes color when in check mode. Scale also includes counting and totalization modes. Ramps and mounting plates are available.
Specifications
| Maximum Capacity | 5,000 lb (2,500 kg) |
| Readability | 1 lb (0.5 lb) |
| Readability (Certified) | 1 lb (0.5 lb) |
| Platform Size | 5 ft x 5 ft (1,524 mm x 1,524 mm) |
| Battery Life | 30 Hours with Rechargeable Battery |
| Legal for Trade | NTEP Certified |
| Dimensions | 5 ft x 3.5 in x 5 ft (1,524 mm x 90 mm x 1,524 mm) (LxHxW) |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Working Environment | -10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing (14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing) |
| Platform Construction | Painted Steel Diamond Plate |
| Net Weight | 401 lb (182 kg) |
| Protection Rating | Not Applicable |
| Communication | Ethernet (Available as an Accessory); RS232 (Included); USB (Available as an Accessory) |
| Power | AC Power (Included); Rechargeable Battery (Included) |
| Units of Measurement | Metric Tons; Kilogram; Pound |
| Display | 7 Segment LCD with multicolor backlight |
| Outputs | Not Applicable |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $2,365.00
-65%$2,365.00
$827.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Defender 3000 Floor Scales - i-DF33 i-DF33XW5000B1X 30716510
Defender 3000 Floor Platforms meet dry weighing needs for industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features a bright display that changes color when in check mode. Scale also includes counting and totalization modes. Ramps and mounting plates are available.
Specifications
| Maximum Capacity | 5,000 lb (2,500 kg) |
| Readability | 1 lb (0.5 lb) |
| Readability (Certified) | 1 lb (0.5 lb) |
| Platform Size | 5 ft x 5 ft (1,524 mm x 1,524 mm) |
| Battery Life | 30 Hours with Rechargeable Battery |
| Legal for Trade | NTEP Certified |
| Dimensions | 5 ft x 3.5 in x 5 ft (1,524 mm x 90 mm x 1,524 mm) (LxHxW) |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Working Environment | -10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing (14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing) |
| Platform Construction | Painted Steel Diamond Plate |
| Net Weight | 401 lb (182 kg) |
| Protection Rating | Not Applicable |
| Communication | Ethernet (Available as an Accessory); RS232 (Included); USB (Available as an Accessory) |
| Power | AC Power (Included); Rechargeable Battery (Included) |
| Units of Measurement | Metric Tons; Kilogram; Pound |
| Display | 7 Segment LCD with multicolor backlight |
| Outputs | Not Applicable |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













