
Ohaus D61XWE12K1R6 Defender 6000 I-D61XW Washdown Bench Scale 30575564
Ohaus D61XWE12K1R6 Defender 6000 I-D61XW Washdown Bench Scale 30575564
| Maximum Capacity | 25 lb (12.5 kg) |
| Readability | 0.002 lb (1 g) |
| Readability (Certified) | 0.005 lb (5 g)) |
| Item Number: | 30575564 |
OVERVIEW
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging. Defender 6000 handles the most demanding applications with 316 stainless steel platform and frame, and hermetically-sealed stainless steel IP69K load cell. Defender 6000 meets metrological approvals, NSF listing, and supporting HACCP systems.
SPECIFICATIONS
| Maximum Capacity | 25 lb (12.5 kg) |
| Readability | 0.002 lb (1 g) |
| Readability (Certified) | 0.005 lb (5 g) |
| Platform Size | 11.8 in x 11.8 in (300 mm x 300 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Power | Rechargeable Battery (not Included);Â AC Power (Included) |
| Battery Life | Not Applicable |
| Communication | Ethernet (Available as an Accessory);Â 2nd RS232/RS485/USB (available as an accessory);Â RS232;Â USB Host;Â WiFi/Bluetooth (available as an accessory) |
| Dimensions | 16.8 in x 20.4 in x 11.8 in (427 mm x 518 mm x 300 mm) (LxHxW) |
| Display | 7-Segment white LED, height 20mm + 3 color checkweigh dot matrix LED |
| Net Weight | 25.8 lb (11.7 kg) |
| Outputs | 4-20 mA; 0–10V; 2 In/4 Out digital I/O |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | IP69k;Â IP68 |
| Second Scale Input | Not applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Gram;Â Kilogram;Â Pound;Â Ounce;Â Pound:Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus D61XWE12K1R6 Defender 6000 I-D61XW Washdown Bench Scale 30575564
| Maximum Capacity | 25 lb (12.5 kg) |
| Readability | 0.002 lb (1 g) |
| Readability (Certified) | 0.005 lb (5 g)) |
| Item Number: | 30575564 |
OVERVIEW
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging. Defender 6000 handles the most demanding applications with 316 stainless steel platform and frame, and hermetically-sealed stainless steel IP69K load cell. Defender 6000 meets metrological approvals, NSF listing, and supporting HACCP systems.
SPECIFICATIONS
| Maximum Capacity | 25 lb (12.5 kg) |
| Readability | 0.002 lb (1 g) |
| Readability (Certified) | 0.005 lb (5 g) |
| Platform Size | 11.8 in x 11.8 in (300 mm x 300 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Power | Rechargeable Battery (not Included);Â AC Power (Included) |
| Battery Life | Not Applicable |
| Communication | Ethernet (Available as an Accessory);Â 2nd RS232/RS485/USB (available as an accessory);Â RS232;Â USB Host;Â WiFi/Bluetooth (available as an accessory) |
| Dimensions | 16.8 in x 20.4 in x 11.8 in (427 mm x 518 mm x 300 mm) (LxHxW) |
| Display | 7-Segment white LED, height 20mm + 3 color checkweigh dot matrix LED |
| Net Weight | 25.8 lb (11.7 kg) |
| Outputs | 4-20 mA; 0–10V; 2 In/4 Out digital I/O |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | IP69k;Â IP68 |
| Second Scale Input | Not applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Gram;Â Kilogram;Â Pound;Â Ounce;Â Pound:Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













