
Ohaus D61XWE125WQL7 Defender 6000 I-D61XW Washdown Bench Scale 30631724
Ohaus D61XWE12WQR6 Defender 6000 I-D61XW Washdown Bench Scale 30631719
| Maximum Capacity | 250 lb (125 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.05 lb (50 g) |
| Item Number: | 30631724 |
OVERVIEW
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging. Built durably and equipped with advanced features such as maximum configurability print output, GMP/GLP data output, library/user management and multiple connectivity options: The Defender 6000 hybrid is designed to simplify demanding industrial and commercial applications.
SPECIFICATIONS
| Maximum Capacity | 250 lb (125 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.05 lb (50 g) |
| Platform Size | 18 in x 18 in (457 mm x 457 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Power | Rechargeable Battery (Not Included);Â AC Power (Included) |
| Battery Life | Not Applicable |
| Communication | Ethernet (Available as an Accessory);Â 2nd RS232/RS485/USB (available as an accessory);Â RS232;Â USB Host;Â WiFi/Bluetooth (available as an accessory) |
| Dimensions | 24.7 in x 37.3 in x 18 in (627 mm x 947 mm x 457 mm) (LxHxW) |
| Display | 7-Segment white LED, height 20mm + 3 color checkweigh dot matrix LED |
| Net Weight | 44.1 lb (20 kg) |
| Outputs | 4-20 mA; 0–10V; 2 In/4 Out digital I/O |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | IP69k;Â IP68 |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Gram;Â Kilogram;Â Pound;Â Ounce;Â Pound:Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus D61XWE12WQR6 Defender 6000 I-D61XW Washdown Bench Scale 30631719
| Maximum Capacity | 250 lb (125 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.05 lb (50 g) |
| Item Number: | 30631724 |
OVERVIEW
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging. Built durably and equipped with advanced features such as maximum configurability print output, GMP/GLP data output, library/user management and multiple connectivity options: The Defender 6000 hybrid is designed to simplify demanding industrial and commercial applications.
SPECIFICATIONS
| Maximum Capacity | 250 lb (125 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.05 lb (50 g) |
| Platform Size | 18 in x 18 in (457 mm x 457 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Power | Rechargeable Battery (Not Included);Â AC Power (Included) |
| Battery Life | Not Applicable |
| Communication | Ethernet (Available as an Accessory);Â 2nd RS232/RS485/USB (available as an accessory);Â RS232;Â USB Host;Â WiFi/Bluetooth (available as an accessory) |
| Dimensions | 24.7 in x 37.3 in x 18 in (627 mm x 947 mm x 457 mm) (LxHxW) |
| Display | 7-Segment white LED, height 20mm + 3 color checkweigh dot matrix LED |
| Net Weight | 44.1 lb (20 kg) |
| Outputs | 4-20 mA; 0–10V; 2 In/4 Out digital I/O |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | IP69k;Â IP68 |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Gram;Â Kilogram;Â Pound;Â Ounce;Â Pound:Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













