
Ohaus D52P125RTX2 Defender 5000 Column Mount Bench Scales
Ohaus D52P125RTX2 Defender 5000 Column Mount Bench Scales, Model # 30461639
The OHAUS next generation Defender 5000 Series multifunctional bench scale is ideal for a multitude of applications, including production, packaging, inventory and shipping. Built durably and equipped with advanced features such as maximum configurability print output, GMP/GLP data output, library/user management and multiple connectivity options - the Defender 5000 is designed to simplify demanding industrial and commercial applications.
Specifications
| Maximum Capacity | 250 lb (125 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.05 lb (20 g) |
| Platform Size | 24 in x 18 in (610 mm x 457 mm) |
| Legal for Trade | Measurement Canada Approved;Â NTEP Certified |
| Power | AC Power (Included);Â Rechargeable Battery (Not Included) |
| Battery Life | 20 Hours with Rechargeable Battery |
| Communication | RS232 (Included);Â 2nd RS232/RS485/USB (Available as an Accessory);Â USB Host (Available as an Accessory);Â WiFi/Bluetooth (Available as an Accessory);Â Ethernet (Available as an Accessory) |
| Dimensions | 35.6 in x 30.6 in x 18 in (903 mm x 775 mm x 457 mm) |
| Display | Dot matrix LCD with white LED backlight |
| Net Weight | 59.5 lb (27 kg) |
| Outputs | 3 In/4 Out digital I/O;Â 4 - 20mA |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | Not Applicable |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Custom;Â Gram;Â Kilogram;Â Metric Tonnes;Â Ounce;Â Pound;Â Pound:Ounce;Â Tonne |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $2,359.00
-65%$2,359.00
$825.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus D52P125RTX2 Defender 5000 Column Mount Bench Scales, Model # 30461639
The OHAUS next generation Defender 5000 Series multifunctional bench scale is ideal for a multitude of applications, including production, packaging, inventory and shipping. Built durably and equipped with advanced features such as maximum configurability print output, GMP/GLP data output, library/user management and multiple connectivity options - the Defender 5000 is designed to simplify demanding industrial and commercial applications.
Specifications
| Maximum Capacity | 250 lb (125 kg) |
| Readability | 0.01 lb (5 g) |
| Readability (Certified) | 0.05 lb (20 g) |
| Platform Size | 24 in x 18 in (610 mm x 457 mm) |
| Legal for Trade | Measurement Canada Approved;Â NTEP Certified |
| Power | AC Power (Included);Â Rechargeable Battery (Not Included) |
| Battery Life | 20 Hours with Rechargeable Battery |
| Communication | RS232 (Included);Â 2nd RS232/RS485/USB (Available as an Accessory);Â USB Host (Available as an Accessory);Â WiFi/Bluetooth (Available as an Accessory);Â Ethernet (Available as an Accessory) |
| Dimensions | 35.6 in x 30.6 in x 18 in (903 mm x 775 mm x 457 mm) |
| Display | Dot matrix LCD with white LED backlight |
| Net Weight | 59.5 lb (27 kg) |
| Outputs | 3 In/4 Out digital I/O;Â 4 - 20mA |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | Not Applicable |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Custom;Â Gram;Â Kilogram;Â Metric Tonnes;Â Ounce;Â Pound;Â Pound:Ounce;Â Tonne |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













