
Ohaus Bench Scale CKW3R71XW (Discontinued)
Ohaus Bench Scale CKW15L71XW Model # 30448474
- Easy access communication port including RS232 (included) and second RS232 or RS422/RS485 (sold separately as an accessory.) GLP/GMP data output with Real-Time Clock.
- NEMA 4X/IP66 stainless steel indicator, 304 grade stainless steel platform with no visible threads, rounded corners, drain holes, extended skirt and open frame, IP67 stainless steel load cell, stainless steel column and wall bracket, level indicator.
- User-configurable resolution up to 7,500d/3,000e, 128 part library, 3-color checkweighing LEDS, beeper, alibi memory kit (sold separately as an accessory), 150% overload capacity protection, five operating languages, NTEP-certified and Measurement Canada approved.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 6 lb (3 kg) |
| Readability | 0.001 lb (0.5 g) |
| Readability (Certified) | 0.002 lb (1 g) |
| Platform Size (LxW) | 10 in x 10 in (254 mm x 254 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Power | AC Power (Included);Â Rechargeable Battery (Not Included) |
| Battery Life | 35 Hours with Rechargeable Battery |
| Communication | RS232 (Included);Â 2nd RS232 (Available as an Accessory);Â RS422/485 (Available as an Accessory) |
| Dimensions (LxHxW) | 18.8 in x 13.2 in x 10 in (477 mm x 355 mm x 254 mm) |
| Display | LCD with white backlight + 3 checkweigh LED |
| Net Weight | 19.8 lb (9 kg) |
| Outputs | AC Relays (Available as an Accessory);Â DC Relays (Available as an Accessory) |
| Protection Rating | IP66;Â NEMA 4X |
| Second Scale Input | Yes |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Gram;Â Kilogram;Â Ounce;Â Pound;Â Pound:Ounce;Â Metric Tonnes;Â Custom |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $2,131.66
-65%$2,131.66
$746.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Bench Scale CKW15L71XW Model # 30448474
- Easy access communication port including RS232 (included) and second RS232 or RS422/RS485 (sold separately as an accessory.) GLP/GMP data output with Real-Time Clock.
- NEMA 4X/IP66 stainless steel indicator, 304 grade stainless steel platform with no visible threads, rounded corners, drain holes, extended skirt and open frame, IP67 stainless steel load cell, stainless steel column and wall bracket, level indicator.
- User-configurable resolution up to 7,500d/3,000e, 128 part library, 3-color checkweighing LEDS, beeper, alibi memory kit (sold separately as an accessory), 150% overload capacity protection, five operating languages, NTEP-certified and Measurement Canada approved.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 6 lb (3 kg) |
| Readability | 0.001 lb (0.5 g) |
| Readability (Certified) | 0.002 lb (1 g) |
| Platform Size (LxW) | 10 in x 10 in (254 mm x 254 mm) |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Power | AC Power (Included);Â Rechargeable Battery (Not Included) |
| Battery Life | 35 Hours with Rechargeable Battery |
| Communication | RS232 (Included);Â 2nd RS232 (Available as an Accessory);Â RS422/485 (Available as an Accessory) |
| Dimensions (LxHxW) | 18.8 in x 13.2 in x 10 in (477 mm x 355 mm x 254 mm) |
| Display | LCD with white backlight + 3 checkweigh LED |
| Net Weight | 19.8 lb (9 kg) |
| Outputs | AC Relays (Available as an Accessory);Â DC Relays (Available as an Accessory) |
| Protection Rating | IP66;Â NEMA 4X |
| Second Scale Input | Yes |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Gram;Â Kilogram;Â Ounce;Â Pound;Â Pound:Ounce;Â Metric Tonnes;Â Custom |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













