
Ohaus 80410-00 Primer Balance Mechanical Scale
Ohaus 80410-00 Primer Balance Mechanical Scale Model # 80000024
The Scale for Budding Scientists!
- An activity guide with 16 exercises is included with every Primer balance.
- The easy-to-slide zero adjustment weight makes ensuring the balance is ready for weighing very simple.
- Front and rear pointers allow students to view results from both sides of the balance.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,000 g |
| Readability | 1 g |
| Pan Size (Width) | 102.0 mm (4.0 in) |
| Pan Size (Length) | 102.0 mm (4.0 in) |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Height) | 110.0 mm (4.33 in) |
| Dimensions (Width) | 114.0 mm (4.5 in) |
| Dimensions (Length) | 373.0 mm (14.7 in) |
| Net Weight | 0.75 kg |
| Pan Construction | Plastic |
| Linearity ± | 1 g |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 8423100060 |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $71.02
-65%$71.02
$24.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus 80410-00 Primer Balance Mechanical Scale Model # 80000024
The Scale for Budding Scientists!
- An activity guide with 16 exercises is included with every Primer balance.
- The easy-to-slide zero adjustment weight makes ensuring the balance is ready for weighing very simple.
- Front and rear pointers allow students to view results from both sides of the balance.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,000 g |
| Readability | 1 g |
| Pan Size (Width) | 102.0 mm (4.0 in) |
| Pan Size (Length) | 102.0 mm (4.0 in) |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Height) | 110.0 mm (4.33 in) |
| Dimensions (Width) | 114.0 mm (4.5 in) |
| Dimensions (Length) | 373.0 mm (14.7 in) |
| Net Weight | 0.75 kg |
| Pan Construction | Plastic |
| Linearity ± | 1 g |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 8423100060 |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













