
Ohaus 710-T0 Triple Beam 700 Series Mechanical Scale
Ohaus 710-T0 Triple Beam 700 Series Mechanical Scale Model # 80000031
The Standard by Which All Other Mechanical Balances Are Measured.
- Superior magnetic damping provides stable results three times faster than any other three-beam balance on the market.
- Five weighing pans of different sizes and designs can accommodate materials for a variety of weighing applications.
- A counterbalancing knob provides quick zeroing of the balance while a self-aligning beam helps ensure accurate results.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 610 g |
| Readability | 0.1 g |
| Tare Range | 0g–225g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 152.0 mm (6.0 in) |
| Pan Type | Removable Pan |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Length) | 374.0 mm (14.71 in) |
| Dimensions (Width) | 168.0 mm (6.31 in) |
| Dimensions (Height) | 168.0 mm (6.61 in) |
| Net Weight | 2.2 kg |
| Linearity ± | 0.1 g |
| Test Weight | 500g, OIML M1 or ASTM CL F |
Logistic Specifications
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 8423810050 |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus 710-T0 Triple Beam 700 Series Mechanical Scale Model # 80000031
The Standard by Which All Other Mechanical Balances Are Measured.
- Superior magnetic damping provides stable results three times faster than any other three-beam balance on the market.
- Five weighing pans of different sizes and designs can accommodate materials for a variety of weighing applications.
- A counterbalancing knob provides quick zeroing of the balance while a self-aligning beam helps ensure accurate results.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 610 g |
| Readability | 0.1 g |
| Tare Range | 0g–225g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 152.0 mm (6.0 in) |
| Pan Type | Removable Pan |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Length) | 374.0 mm (14.71 in) |
| Dimensions (Width) | 168.0 mm (6.31 in) |
| Dimensions (Height) | 168.0 mm (6.61 in) |
| Net Weight | 2.2 kg |
| Linearity ± | 0.1 g |
| Test Weight | 500g, OIML M1 or ASTM CL F |
Logistic Specifications
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 8423810050 |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













