
Ohaus 310-00 Dial O Gram Mechanical Scale
Ohaus 310-00 Dial O Gram Mechanical Scale Model # 80000009
Extremely Precise Mechanical Balance with High Readability.
- With aluminum pressure castings for the base and beam assembly, agate bearings, steel knife-edges, and stainless steel pan, the Dial-O-Gram is built to the highest standard of quality.
- The three-point base, special floating bearing principle and beam design eliminates the need for level adjustments.
- The self-aligning beam ensures accurate results are garnered effortlessly.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 310 g |
| Readability | 0.01 g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 89.0 mm (3.5 in) |
| Pan Size (Height) | 13.0 mm (0.5 in) |
| Pan Type | Removable Pan |
| Beams | 2 Beams with Dial |
| Linearity ± | 0.01 g |
| Net Weight | 1.4 kg |
| Test Weight | 300g, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Dimensions (Width) | 166.0 mm (6.52 in) |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Length) | 360.0 mm (14.17 in) |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Dimensions (Height) | 249.0 mm (9.82 in) |
Logistic Specifications
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 8423810050 |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $418.70
-65%$418.70
$146.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus 310-00 Dial O Gram Mechanical Scale Model # 80000009
Extremely Precise Mechanical Balance with High Readability.
- With aluminum pressure castings for the base and beam assembly, agate bearings, steel knife-edges, and stainless steel pan, the Dial-O-Gram is built to the highest standard of quality.
- The three-point base, special floating bearing principle and beam design eliminates the need for level adjustments.
- The self-aligning beam ensures accurate results are garnered effortlessly.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 310 g |
| Readability | 0.01 g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 89.0 mm (3.5 in) |
| Pan Size (Height) | 13.0 mm (0.5 in) |
| Pan Type | Removable Pan |
| Beams | 2 Beams with Dial |
| Linearity ± | 0.01 g |
| Net Weight | 1.4 kg |
| Test Weight | 300g, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Dimensions (Width) | 166.0 mm (6.52 in) |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Length) | 360.0 mm (14.17 in) |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Dimensions (Height) | 249.0 mm (9.82 in) |
Logistic Specifications
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 8423810050 |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













