
Ohaus 1650-W0 Triple Beam Dial O Gram Mechanical Scale
Ohaus 1650-W0 Triple Beam Dial O Gram Mechanical Scale Model # 80000037
The Standard by Which All Others Are Measured!
- Superior magnetic damping provides three times faster stability reading than any other three-beam balance on the market
- Vernier dial convenience
- Counterbalancing knob for quick zeroing, self-aligning beam design
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,610 g |
| Readability | 0.1 g |
| Tare Range | 0g–225g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 152.0 mm (6.0 in) |
| Pan Type | Fixed Pan |
| Test Weight | 1000g, OIML F2 or ASTM CL F |
| Linearity ± | 0.1 g |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Width) | 161.0 mm (6.35 in) |
| Dimensions (Length) | 451.0 mm (17.76 in) |
| Dimensions (Height) | 168.0 mm (6.62 in) |
| Net Weight | 0.15 kg |
Logistic Specifications
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus 1650-W0 Triple Beam Dial O Gram Mechanical Scale Model # 80000037
The Standard by Which All Others Are Measured!
- Superior magnetic damping provides three times faster stability reading than any other three-beam balance on the market
- Vernier dial convenience
- Counterbalancing knob for quick zeroing, self-aligning beam design
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,610 g |
| Readability | 0.1 g |
| Tare Range | 0g–225g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 152.0 mm (6.0 in) |
| Pan Type | Fixed Pan |
| Test Weight | 1000g, OIML F2 or ASTM CL F |
| Linearity ± | 0.1 g |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Width) | 161.0 mm (6.35 in) |
| Dimensions (Length) | 451.0 mm (17.76 in) |
| Dimensions (Height) | 168.0 mm (6.62 in) |
| Net Weight | 0.15 kg |
Logistic Specifications
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













