
Ohaus 1450-SD Harvard Trip Mechanical Scale
Ohaus 1450-SD Harvard Trip Mechanical Scale Model # 80000003
Two Pan Balance Designed for Comparative Weighing.
- The built-in sliding masses make weighing very simple and quick.
- Magnetic damping minimizes oscillation and helps speed up weighing.
- A counterbalancing knob provides quick zeroing of the balance while floating agate bearings helps ensure accurate results.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,000 g |
| Readability | 0.1 g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 152.0 mm (6.2 in) |
| Beams | 1 Beam |
| Weigh Beam Capacity | 10 g |
| Linearity ± | 0.1 g |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Net Weight | 1.9 kg |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Width) | 140.0 mm (5.51 in) |
| Dimensions (Height) | 160.0 mm (6.29 in) |
| Dimensions (Length) | 240.0 mm (9.44 in) |
Logistic Specifications
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus 1450-SD Harvard Trip Mechanical Scale Model # 80000003
Two Pan Balance Designed for Comparative Weighing.
- The built-in sliding masses make weighing very simple and quick.
- Magnetic damping minimizes oscillation and helps speed up weighing.
- A counterbalancing knob provides quick zeroing of the balance while floating agate bearings helps ensure accurate results.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 2,000 g |
| Readability | 0.1 g |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 152.0 mm (6.2 in) |
| Beams | 1 Beam |
| Weigh Beam Capacity | 10 g |
| Linearity ± | 0.1 g |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Net Weight | 1.9 kg |
| Power | No Power Required |
| Dimensions (Width) | 140.0 mm (5.51 in) |
| Dimensions (Height) | 160.0 mm (6.29 in) |
| Dimensions (Length) | 240.0 mm (9.44 in) |
Logistic Specifications
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 8423810050 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













