
Munday Microscope Track Stand | 83mm Coarse Focus Rack | Top and Bottom Halogen Light
Munday Microscope Track Stand with an 83mm Coarse Focus Rack. This microscope stand is great for most stereo microscopes.
Part No. ST02031223
Dia. 83mm Scope Holder.
Track Length: 325mm.
Base Dimensions: 320x305x60mm.
Focus Distance: 200mm.
30W.
Output Voltage: DC 12V.
Specifications
| Stand Type | Track Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 83mm Scope Holder |
| Track Length | 325mm |
| Base Type | Illumination Base |
| Base Shape | Rectangle |
| Stand Throat Depth | 124mm |
| Base Dimensions | 320x305x60mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 200mm |
| Coarse Focus Distance per Rotation | 23mm |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Illumination Type | HH Dual Illuminated Light |
| Top Illumination | Oblique Top Light |
| Top Illumination Type | Halogen Light |
| Bottom Illumination Type | Halogen Light |
| Output Power | 30W |
| Input Voltage | AC 90-265V 50/60Hz |
| Output Voltage | DC 12V |
| Power Cord Connector Type | USA 3 Pins |
| Power Cable Length | 1.8m |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 5.70kg (12.57lbs) |
| Dimensions | 320x305x385mm (12.598x12.008x15.157 in. ) |
| 95x5mm Black White Stage Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 95x5mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.04kg (0.09lbs) |
| 95x5mm Clear Glass Stage Plate | |
| Plate Type | Clear Glass Plate |
| Plate Size | Dia. 95x5mm |
| Material | Clear Float Glass |
| Net Weight | 0.04kg (0.09lbs) |
| Transmitted Illumination Iris | |
| Aperture Diaphragm | Fixed Aperture Diaphragm |
| Aperture Diaphragm Mounting Position | Vertical Illuminator |
| Aperture Diaphragm Outer Diameter | Dia. 91mm |
| Surface Treatment | Electroplating Black |
| Material | Metal |
| Color | Black |
| Applied Field | For SA0216 Series Illumination Base |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Munday Microscope Track Stand with an 83mm Coarse Focus Rack. This microscope stand is great for most stereo microscopes.
Part No. ST02031223
Dia. 83mm Scope Holder.
Track Length: 325mm.
Base Dimensions: 320x305x60mm.
Focus Distance: 200mm.
30W.
Output Voltage: DC 12V.
Specifications
| Stand Type | Track Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 83mm Scope Holder |
| Track Length | 325mm |
| Base Type | Illumination Base |
| Base Shape | Rectangle |
| Stand Throat Depth | 124mm |
| Base Dimensions | 320x305x60mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 200mm |
| Coarse Focus Distance per Rotation | 23mm |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Illumination Type | HH Dual Illuminated Light |
| Top Illumination | Oblique Top Light |
| Top Illumination Type | Halogen Light |
| Bottom Illumination Type | Halogen Light |
| Output Power | 30W |
| Input Voltage | AC 90-265V 50/60Hz |
| Output Voltage | DC 12V |
| Power Cord Connector Type | USA 3 Pins |
| Power Cable Length | 1.8m |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 5.70kg (12.57lbs) |
| Dimensions | 320x305x385mm (12.598x12.008x15.157 in. ) |
| 95x5mm Black White Stage Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 95x5mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.04kg (0.09lbs) |
| 95x5mm Clear Glass Stage Plate | |
| Plate Type | Clear Glass Plate |
| Plate Size | Dia. 95x5mm |
| Material | Clear Float Glass |
| Net Weight | 0.04kg (0.09lbs) |
| Transmitted Illumination Iris | |
| Aperture Diaphragm | Fixed Aperture Diaphragm |
| Aperture Diaphragm Mounting Position | Vertical Illuminator |
| Aperture Diaphragm Outer Diameter | Dia. 91mm |
| Surface Treatment | Electroplating Black |
| Material | Metal |
| Color | Black |
| Applied Field | For SA0216 Series Illumination Base |












