
Munday Microscope Track Stand | 76mm Coarse Focus Rack | 280mm Track Length Large Base
Munday Microscope Track Stand measuring 76mm Coarse Focus Rack and 280mm Track Length Large Base.Â
Part No. ST27031102
Track Stand.
Dia. 76mm Scope Holder.
Track Length: 280mm.
Base Dimensions: 325x300x45mm.
Focus Distance: 115mm.
Black White Plate.
Plate Size: Dia. 100x6mm.
Specifications
| Stand Type | Track Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 76mm Scope Holder |
| Track Length | 280mm |
| Base Type | Table Base |
| Base Shape | Fan-Shape |
| Stand Throat Depth | 146mm |
| Base Dimensions | 325x300x45mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 115mm |
| Coarse Focus Distance per Rotation | 22mm |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 2.88kg (6.35lbs) |
| Dimensions | 325x300x335mm (12.795x11.811x13.189 in. ) |
| 100x6mm Black White Stage Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 100x6mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.05kg (0.11lbs) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Munday Microscope Track Stand measuring 76mm Coarse Focus Rack and 280mm Track Length Large Base.Â
Part No. ST27031102
Track Stand.
Dia. 76mm Scope Holder.
Track Length: 280mm.
Base Dimensions: 325x300x45mm.
Focus Distance: 115mm.
Black White Plate.
Plate Size: Dia. 100x6mm.
Specifications
| Stand Type | Track Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 76mm Scope Holder |
| Track Length | 280mm |
| Base Type | Table Base |
| Base Shape | Fan-Shape |
| Stand Throat Depth | 146mm |
| Base Dimensions | 325x300x45mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 115mm |
| Coarse Focus Distance per Rotation | 22mm |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 2.88kg (6.35lbs) |
| Dimensions | 325x300x335mm (12.795x11.811x13.189 in. ) |
| 100x6mm Black White Stage Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 100x6mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.05kg (0.11lbs) |











