
Munday Microscope Track Stand, 76mm Coarse Focus Rack, 300mm Track Length
Munday Microscope Track Stand with a 76mm Coarse Focus and 300mm Track Length. This is a great stand for a standard stereo microscope.
Part No. ST04030201
Track Stand.
Dia. 76mm Scope Holder.
Track Length: 300mm.
Base Dimensions: 290x240x20mm.
Focus Distance: 104mm.
Black White Plate.
Plate Size: Dia. 124x6mm.
Specifications
| Stand Type | Track Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 76mm Scope Holder |
| Track Length | 300mm |
| Base Type | Table Base |
| Base Shape | Rectangle |
| Stand Throat Depth | 129mm |
| Base Dimensions | 290x240x20mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 104mm |
| Coarse Focus Distance per Rotation | 40mm (1.575 in. ) |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 2.59kg (5.71lbs) |
| Dimensions | 290x240x320mm (11.417x9.449x12.598 in. ) |
| 124x6mm Black White Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 124x6mm |
| Material | Plastic (ABS) |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.10kg (0.22lbs) |
| Applied Field | ForST0403, ST0404 Series Track Stand |
Original: $295.00
-65%$295.00
$103.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Munday Microscope Track Stand with a 76mm Coarse Focus and 300mm Track Length. This is a great stand for a standard stereo microscope.
Part No. ST04030201
Track Stand.
Dia. 76mm Scope Holder.
Track Length: 300mm.
Base Dimensions: 290x240x20mm.
Focus Distance: 104mm.
Black White Plate.
Plate Size: Dia. 124x6mm.
Specifications
| Stand Type | Track Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 76mm Scope Holder |
| Track Length | 300mm |
| Base Type | Table Base |
| Base Shape | Rectangle |
| Stand Throat Depth | 129mm |
| Base Dimensions | 290x240x20mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 104mm |
| Coarse Focus Distance per Rotation | 40mm (1.575 in. ) |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 2.59kg (5.71lbs) |
| Dimensions | 290x240x320mm (11.417x9.449x12.598 in. ) |
| 124x6mm Black White Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 124x6mm |
| Material | Plastic (ABS) |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.10kg (0.22lbs) |
| Applied Field | ForST0403, ST0404 Series Track Stand |












