
Munday Microscope Track Stand | 76mm Coarse Focus Rack | 280mm Track Length
Munday Microscope Track Stand with 76mm Coarse Focus Rack and 280mm Track Length
Part No. ST17031102
Track Stand.
Dia. 76mm Scope Holder.
Track Length: 280mm.
Base Dimensions: 280x240x25mm.
Focus Distance: 105mm.
Black White Plate.
Plate Size: Dia. 140x6mm.
ESD Safe.
Specifications
| Stand Type | Track Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 76mm Scope Holder |
| Track Length | 280mm |
| Base Type | Table Base |
| Base Shape | Fan-Shape |
| Stand Throat Depth | 130mm |
| Base Dimensions | 280x240x25mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 105mm |
| Coarse Focus Distance per Rotation | 20mm |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| ESD Safe | ESD Safe |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 2.80kg (6.17lbs) |
| 140x6mm Black White Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 140x6mm |
| Material | Plastic (ABS) |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.12kg (0.26lbs) |
| Applied Field | For ST1703 Series Track Stand |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Munday Microscope Track Stand with 76mm Coarse Focus Rack and 280mm Track Length
Part No. ST17031102
Track Stand.
Dia. 76mm Scope Holder.
Track Length: 280mm.
Base Dimensions: 280x240x25mm.
Focus Distance: 105mm.
Black White Plate.
Plate Size: Dia. 140x6mm.
ESD Safe.
Specifications
| Stand Type | Track Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 76mm Scope Holder |
| Track Length | 280mm |
| Base Type | Table Base |
| Base Shape | Fan-Shape |
| Stand Throat Depth | 130mm |
| Base Dimensions | 280x240x25mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 105mm |
| Coarse Focus Distance per Rotation | 20mm |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| ESD Safe | ESD Safe |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 2.80kg (6.17lbs) |
| 140x6mm Black White Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 140x6mm |
| Material | Plastic (ABS) |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.12kg (0.26lbs) |
| Applied Field | For ST1703 Series Track Stand |












