
Munday Microscope Track Stand | 76mm Coarse Focus Rack | 260mm Track Length
Munday Microscope Track Stand measuring 76mm that comes with a Course Focus Rack and 260mm Track Length.
Part No. ST05031201
Track Stand.
Dia. 76mm Scope Holder.
Track Length: 260mm.
Base Dimensions: 290x300x25mm.
Focus Distance: 110mm.
Black White Plate.
Plate Size: Dia. 100x6mm.
Specifications
| Stand Type | Track Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 76mm Scope Holder |
| Track Length | 260mm |
| Base Type | Table Base |
| Base Shape | Fan-Shape |
| Stand Throat Depth | 102mm |
| Base Dimensions | 290x300x25mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 110mm |
| Coarse Focus Distance per Rotation | 20mm |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 2.34kg (5.16lbs) |
| Dimensions | 290x300x290mm (11.417x11.811x11.417 in. ) |
| 100x6mm Black White Stage Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 100x6mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.05kg (0.11lbs) |
Original: $315.00
-65%$315.00
$110.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Munday Microscope Track Stand measuring 76mm that comes with a Course Focus Rack and 260mm Track Length.
Part No. ST05031201
Track Stand.
Dia. 76mm Scope Holder.
Track Length: 260mm.
Base Dimensions: 290x300x25mm.
Focus Distance: 110mm.
Black White Plate.
Plate Size: Dia. 100x6mm.
Specifications
| Stand Type | Track Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 76mm Scope Holder |
| Track Length | 260mm |
| Base Type | Table Base |
| Base Shape | Fan-Shape |
| Stand Throat Depth | 102mm |
| Base Dimensions | 290x300x25mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 110mm |
| Coarse Focus Distance per Rotation | 20mm |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 2.34kg (5.16lbs) |
| Dimensions | 290x300x290mm (11.417x11.811x11.417 in. ) |
| 100x6mm Black White Stage Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 100x6mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.05kg (0.11lbs) |












