
Ohaus SHWV02DG Rocking & Waving Shaker
Ohaus SHWV02DG Rocking & Waving Shaker Model # 30391947
The Ohaus SHW02DG allows for electronic tilt angle adjustment in 1° increments for tilt and 1 rpm for speed. Model # 30391947 has a LED display and touchpad controls for speed, tilt, and time. Timer displays elapsed time or when programmed to a set time, will turn off when time reaches zero. Speed ramping feature slowly increases speed to desired setpoint to avoid splashing. Audible/visual signals activate when the system detects an obstruction or tray overload.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Model | SHWV02DG |
| Motion | Waving, 0 – 20° |
| Capacity | 2.3 kg |
| Tray Size (LxW) | 11.75 in x 8.75 in (29.9 cm x 22.2 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Stepper Motor |
| Net Weight | 15.2 lb (6.9 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| TUV | |
| Speed Range | 1 rpm – 30 rpm |
| Tilt Angle | 0 – 20° |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHWV02DG Rocking & Waving Shaker Model # 30391947
The Ohaus SHW02DG allows for electronic tilt angle adjustment in 1° increments for tilt and 1 rpm for speed. Model # 30391947 has a LED display and touchpad controls for speed, tilt, and time. Timer displays elapsed time or when programmed to a set time, will turn off when time reaches zero. Speed ramping feature slowly increases speed to desired setpoint to avoid splashing. Audible/visual signals activate when the system detects an obstruction or tray overload.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Model | SHWV02DG |
| Motion | Waving, 0 – 20° |
| Capacity | 2.3 kg |
| Tray Size (LxW) | 11.75 in x 8.75 in (29.9 cm x 22.2 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Stepper Motor |
| Net Weight | 15.2 lb (6.9 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| TUV | |
| Speed Range | 1 rpm – 30 rpm |
| Tilt Angle | 0 – 20° |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













