
Ohaus SHRK07AL2 Rocking & Waving Shakers
Ohaus SHRK07AL2 Rocking & Waving Shakers Model # 30391966
The Ohaus SHRK07AL2 has seperate control knobs for tilt, speed, and time. Model # 30391966 has a stepper motor that reaches speeds of 1 rpm - 75 rpm; increasing speed slowly to avoid splashing and spilling. This model also has a 14 inch x 11 inch tray with non-slip rubber mat.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Model | SHRK07AL2 |
| Motion | Rocking, 0 – 15° |
| Capacity | 7.3 kg |
| Tray Size (LxW) | 14 in x 11 in (35.6 cm x 27.9 cm) |
| Control | Analog |
| Drive System | Stepper Motor |
| Net Weight | 14.6 lb (6.6 kg) |
| Power | 120V, 0.125A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 15 W |
| TUV | |
| Speed Range | 1 rpm – 75 rpm |
| Tilt Angle | 0 – 15° |
| Timer | 1 minute – 120 minutes |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHRK07AL2 Rocking & Waving Shakers Model # 30391966
The Ohaus SHRK07AL2 has seperate control knobs for tilt, speed, and time. Model # 30391966 has a stepper motor that reaches speeds of 1 rpm - 75 rpm; increasing speed slowly to avoid splashing and spilling. This model also has a 14 inch x 11 inch tray with non-slip rubber mat.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Model | SHRK07AL2 |
| Motion | Rocking, 0 – 15° |
| Capacity | 7.3 kg |
| Tray Size (LxW) | 14 in x 11 in (35.6 cm x 27.9 cm) |
| Control | Analog |
| Drive System | Stepper Motor |
| Net Weight | 14.6 lb (6.6 kg) |
| Power | 120V, 0.125A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 15 W |
| TUV | |
| Speed Range | 1 rpm – 75 rpm |
| Tilt Angle | 0 – 15° |
| Timer | 1 minute – 120 minutes |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













