
Ohaus SHRK04DG Rocking & Waving Shakers
Ohaus SHRK04DG Rocking & Waving Shakers Model # 30391994
The Ohaus SHRK04DG has an LED display and touchpad controls for speed, tilt, and time. Model # 30391994 has a stepper motor that reaches speeds of 1 rpm - 50 rpm and adjusts its speed slowly to avoid splashing. Audible/visual signals activate when the system detects an obstruction or tray overload.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Model | SHRK04DG |
| Motion | Rocking, 0 – 15° |
| Capacity | 4.5 kg |
| Tray Size (LxW) | 12.75 in x 10 in (32.4 cm x 25.4 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Stepper Motor |
| Net Weight | 6.6 lb (3 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| TUV | |
| Speed Range | 1 rpm – 50 rpm |
| Tilt Angle | 0 – 15° |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHRK04DG Rocking & Waving Shakers Model # 30391994
The Ohaus SHRK04DG has an LED display and touchpad controls for speed, tilt, and time. Model # 30391994 has a stepper motor that reaches speeds of 1 rpm - 50 rpm and adjusts its speed slowly to avoid splashing. Audible/visual signals activate when the system detects an obstruction or tray overload.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Model | SHRK04DG |
| Motion | Rocking, 0 – 15° |
| Capacity | 4.5 kg |
| Tray Size (LxW) | 12.75 in x 10 in (32.4 cm x 25.4 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Stepper Motor |
| Net Weight | 6.6 lb (3 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| TUV | |
| Speed Range | 1 rpm – 50 rpm |
| Tilt Angle | 0 – 15° |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













