
Ohaus ISTHBLHTS Incubating Cooling Thermal Shaker
Ohaus ISTHBLHTS Incubating Cooling Thermal Shaker Model # 30392003
The Ohaus ISTHBLHTS program control capabilities allow user programmable operation for automated use and memory. Storage for five separate, 5-step programs, or unlimited if using the USB. Model # 30392003 provides accurate and dependable temperature settings across the operating range. Cooling models utilize dual temperature sensors to reach temperatures down to 17°C below ambient. The USB port allows for easily transferring test data to a flash drive for data logging and storage. Also ideal for program storage and performing software updates.
Â
Specifications
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 1 Thermal block |
| Temperature Range | Ambient +4°C – 100°C |
| Calibration | Temperature calibration |
| Communication | USB |
| Control | Touch |
| Drive System | Brushless DC Motor |
| Heating Rate (/min) | 5°C/min |
| Net Weight | 10.8 lb (4.9 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 1.8A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 215 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±2% |
| Speed Range | 300 rpm – 3000 rpm |
| Temperature accuracy (±) | +/- 0.5°C between 20°C and 45°C; +/-2°C below 20°C and 45°C |
| Timer | 1 second – 99 hours, 59 minutes |
| Working Environment | 41°F – 95°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 35°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $2,372.28
-65%$2,372.28
$830.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus ISTHBLHTS Incubating Cooling Thermal Shaker Model # 30392003
The Ohaus ISTHBLHTS program control capabilities allow user programmable operation for automated use and memory. Storage for five separate, 5-step programs, or unlimited if using the USB. Model # 30392003 provides accurate and dependable temperature settings across the operating range. Cooling models utilize dual temperature sensors to reach temperatures down to 17°C below ambient. The USB port allows for easily transferring test data to a flash drive for data logging and storage. Also ideal for program storage and performing software updates.
Â
Specifications
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 1 Thermal block |
| Temperature Range | Ambient +4°C – 100°C |
| Calibration | Temperature calibration |
| Communication | USB |
| Control | Touch |
| Drive System | Brushless DC Motor |
| Heating Rate (/min) | 5°C/min |
| Net Weight | 10.8 lb (4.9 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 1.8A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 215 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±2% |
| Speed Range | 300 rpm – 3000 rpm |
| Temperature accuracy (±) | +/- 0.5°C between 20°C and 45°C; +/-2°C below 20°C and 45°C |
| Timer | 1 second – 99 hours, 59 minutes |
| Working Environment | 41°F – 95°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 35°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













