
Ohaus SHRC0719DG Reciprocating Shaker
Ohaus SHRC0719DG Reciprocating Shaker Model # 30391828
The Ohaus SHRC0719DG has touchpad controls with independent LED's for speed/time allow operator to view all settings at once. Timer displays elapsed time or when programmed to a set time, will turn off when time reaches zero. Speed ramping feature slowly increases the speed to desired set-point to avoid splashing. The load sensor detects unbalanced conditions & automatically reduces rpm to a safe speed to protect samples. Model # 30391828 has an overload protection system. Audible and visual signals will activate when the system detects an obstruction or overload of the tray to warn the operator.
Specifications
| Model | SHRC0719DG |
| Motion | Reciprocating, 19 mm |
| Capacity | 6.8 kg |
| Tray Size (LxW) | 11 in x 13 in (27.9 cm x 33 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Single Eccentric |
| Calibration | Speed calibration |
| Communication | RS232 (Included) |
| Net Weight | 48.1 lb (21.8 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 40 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±1 rpm, Above 100 rpm ±1% of set speed |
| Speed Range | 20 rpm – 300 rpm |
| Stroke | 19 |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHRC0719DG Reciprocating Shaker Model # 30391828
The Ohaus SHRC0719DG has touchpad controls with independent LED's for speed/time allow operator to view all settings at once. Timer displays elapsed time or when programmed to a set time, will turn off when time reaches zero. Speed ramping feature slowly increases the speed to desired set-point to avoid splashing. The load sensor detects unbalanced conditions & automatically reduces rpm to a safe speed to protect samples. Model # 30391828 has an overload protection system. Audible and visual signals will activate when the system detects an obstruction or overload of the tray to warn the operator.
Specifications
| Model | SHRC0719DG |
| Motion | Reciprocating, 19 mm |
| Capacity | 6.8 kg |
| Tray Size (LxW) | 11 in x 13 in (27.9 cm x 33 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Single Eccentric |
| Calibration | Speed calibration |
| Communication | RS232 (Included) |
| Net Weight | 48.1 lb (21.8 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 40 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±1 rpm, Above 100 rpm ±1% of set speed |
| Speed Range | 20 rpm – 300 rpm |
| Stroke | 19 |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













