
Ohaus SHLDMP03DG Light Duty Orbital Shaker (Discontinued)
Ohaus SHLDMP03DG Light Duty Orbital Shaker Model # 30391905
The Ohaus SHLDMP03DG light duty shaker is designed to be used with loads that are 8 lbs and under. This model has an LED display and digital controls making it easy to use, and also comes with a 11.75 x 8.75 non-slip mat. Unlike the other light duty models, this model has a 4 microplate or 2 micro-tube rack capacity. Model # 30391905 has a tripple eccentric brushless DC motor requiring no maintenance that can reach speeds of 100rpm-1200rpm.
Â
Specifications
| Model | SHLDMP03DG |
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 4 Microplates or 2 Micro-tube Racks |
| Tray Size (LxW) | 11 in x 7.75 in (27.9 cm x 19.7 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 24 lb (10.9 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±2% of set speed |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHLDMP03DG Light Duty Orbital Shaker Model # 30391905
The Ohaus SHLDMP03DG light duty shaker is designed to be used with loads that are 8 lbs and under. This model has an LED display and digital controls making it easy to use, and also comes with a 11.75 x 8.75 non-slip mat. Unlike the other light duty models, this model has a 4 microplate or 2 micro-tube rack capacity. Model # 30391905 has a tripple eccentric brushless DC motor requiring no maintenance that can reach speeds of 100rpm-1200rpm.
Â
Specifications
| Model | SHLDMP03DG |
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 4 Microplates or 2 Micro-tube Racks |
| Tray Size (LxW) | 11 in x 7.75 in (27.9 cm x 19.7 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 24 lb (10.9 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±2% of set speed |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













