
Ohaus SHLD0415DG Light Duty Orbital Shaker (Discontinued)
Ohaus SHLD0415DG Light Duty Orbital Shaker Model # 30391912
The Ohaus SHLD0415DG is used for smaller loads that are 8 lbs and under. This model has an easy to use LED display and digital controls. Equipped with a tripple eccentric brushless DC motor, this model increases its speed slowly to reduce the chances of spilling. Model # 30391912 comes with a 11.75 x 8.75 non-slip mat that can be removed to mount clamps and racks to the tray.
Â
Specifications
| Model | SHLD0415DG |
| Motion | Orbital, 15 mm |
| Capacity | 3.6 kg |
| Tray Size (LxW) | 11.75 in x 8.75 in (29.9 cm x 22.2 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 24 lb (10.9 kg) |
| Orbit | 0.6 in (15 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±2 rpm, Above 100 rpm ±2% of set speed |
| Speed Range | 40 rpm – 300 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHLD0415DG Light Duty Orbital Shaker Model # 30391912
The Ohaus SHLD0415DG is used for smaller loads that are 8 lbs and under. This model has an easy to use LED display and digital controls. Equipped with a tripple eccentric brushless DC motor, this model increases its speed slowly to reduce the chances of spilling. Model # 30391912 comes with a 11.75 x 8.75 non-slip mat that can be removed to mount clamps and racks to the tray.
Â
Specifications
| Model | SHLD0415DG |
| Motion | Orbital, 15 mm |
| Capacity | 3.6 kg |
| Tray Size (LxW) | 11.75 in x 8.75 in (29.9 cm x 22.2 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 24 lb (10.9 kg) |
| Orbit | 0.6 in (15 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±2 rpm, Above 100 rpm ±2% of set speed |
| Speed Range | 40 rpm – 300 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













