
Ohaus SHLD0415AL Light Duty Orbital Shaker
Ohaus Light Duty Orbital Shaker Model # SHLD0415AL
The Ohaus SHLD0415AL Light Duty Orbital Shaker is designed for loads under 8 lbs. Equipped with a triple eccentric drive with permanently lubricated ball bearings and maintenance free brushless DC motor, the SHLD0415AL can reach speeds of 40rpm-300 rpm and hold up to 3.6kg. Model # 30391891 is supplied with a 11.75 x 8.75 inch non-slip mat making it easy to mount clamps and racks onto the tray. This model increases speed to avoid splashing and has audible and visual signals if there is a tray overload or obstruction.
Specifications
| Model | SHLD0415AL |
| Motion | Orbital, 15 mm |
| Capacity | 3.6 kg |
| Tray Size (LxW) | 11.75 in x 8.75 in (29.9 cm x 22.2 cm) |
| Control | Analog |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Dimensions (HxLxW) | 4.3 in x 16.3 in x 10.3 in (10.8 cm x 41.3 cm x 26 cm) |
| Net Weight | 24 lb (10.9 kg) |
| Orbit | 0.6 in (15 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Range | 40 rpm – 300 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 32°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (0°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Light Duty Orbital Shaker Model # SHLD0415AL
The Ohaus SHLD0415AL Light Duty Orbital Shaker is designed for loads under 8 lbs. Equipped with a triple eccentric drive with permanently lubricated ball bearings and maintenance free brushless DC motor, the SHLD0415AL can reach speeds of 40rpm-300 rpm and hold up to 3.6kg. Model # 30391891 is supplied with a 11.75 x 8.75 inch non-slip mat making it easy to mount clamps and racks onto the tray. This model increases speed to avoid splashing and has audible and visual signals if there is a tray overload or obstruction.
Specifications
| Model | SHLD0415AL |
| Motion | Orbital, 15 mm |
| Capacity | 3.6 kg |
| Tray Size (LxW) | 11.75 in x 8.75 in (29.9 cm x 22.2 cm) |
| Control | Analog |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Dimensions (HxLxW) | 4.3 in x 16.3 in x 10.3 in (10.8 cm x 41.3 cm x 26 cm) |
| Net Weight | 24 lb (10.9 kg) |
| Orbit | 0.6 in (15 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Range | 40 rpm – 300 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 32°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (0°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













