
Ohaus SHLD0403DG Light Duty Orbital Shaker (Discontinued)
Ohaus SHLD0403DG Light Duty Orbital Shaker Model # 30391898
The Ohaus SHLD0403DG orbital shaker has a 3mm orbital motion and a 3.6kg capacity. The 30391898 model features an easy to read display and digital controls and comes with a 11.75 x 8.75 inch non slip mat. This model also comes with safety features such as increasing its speed slowly to elliminate chances of spills and has an audible/visual signal to detect obstructions or tray overload.
Â
Specifications
| Model | SHLD0403DG |
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 3.6 kg |
| Tray Size (LxW) | 11.75 in x 8.75 in (29.9 cm x 22.2 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 24 lb (10.9 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±2% of set speed |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHLD0403DG Light Duty Orbital Shaker Model # 30391898
The Ohaus SHLD0403DG orbital shaker has a 3mm orbital motion and a 3.6kg capacity. The 30391898 model features an easy to read display and digital controls and comes with a 11.75 x 8.75 inch non slip mat. This model also comes with safety features such as increasing its speed slowly to elliminate chances of spills and has an audible/visual signal to detect obstructions or tray overload.
Â
Specifications
| Model | SHLD0403DG |
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 3.6 kg |
| Tray Size (LxW) | 11.75 in x 8.75 in (29.9 cm x 22.2 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 24 lb (10.9 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 25 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±2% of set speed |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













