
Ohaus SHHD6825DG Heavy Duty Orbital Shaker
Ohaus SHHD6825DG Heavy Duty Orbital Shaker Model # 30391877
The Ohaus SHHD6825DG has an Accu-Drive system to ensure speed control and accuracy during use. Model # 30391877 has touchpad controls with an LED display making it easy to view speed and time settings at once. This model is equipped with a triple eccentric brushless DC motor that reaches speeds of 15 rpm- 500 rpm; increasing speed slowly to make sure that there are no spills or splatters.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Model | SHHD6825DG |
| Motion | Orbital, 25 mm |
| Capacity | 68 kg |
| Tray Size (LxW) | 24 in x 36 in (61 cm x 91 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Calibration | Speed calibration |
| Communication | RS232 (Included) |
| Net Weight | 229.1 lb (103.9 kg) |
| Orbit | 1 in (25 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 80 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±1 rpm, Above 100 rpm ±1% of set speed |
| Speed Range | 15 rpm – 500 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHHD6825DG Heavy Duty Orbital Shaker Model # 30391877
The Ohaus SHHD6825DG has an Accu-Drive system to ensure speed control and accuracy during use. Model # 30391877 has touchpad controls with an LED display making it easy to view speed and time settings at once. This model is equipped with a triple eccentric brushless DC motor that reaches speeds of 15 rpm- 500 rpm; increasing speed slowly to make sure that there are no spills or splatters.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Model | SHHD6825DG |
| Motion | Orbital, 25 mm |
| Capacity | 68 kg |
| Tray Size (LxW) | 24 in x 36 in (61 cm x 91 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Calibration | Speed calibration |
| Communication | RS232 (Included) |
| Net Weight | 229.1 lb (103.9 kg) |
| Orbit | 1 in (25 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 80 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±1 rpm, Above 100 rpm ±1% of set speed |
| Speed Range | 15 rpm – 500 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













