
Ohaus SHHD2325AL Heavy Duty Orbital Shaker
Ohaus SHHD2325AL Heavy Duty Orbital Shaker Model # 30391835
The Ohaus SHHD2325AL has touchpad controls and LEDs making it easy to view speed and time settings at once. The load sensor detects unbalanced conditions & automatically reduces rpm to a safe speed to protect samples. Model # 30391835 has a triple eccentric brushless DC motor that requires no maintenance and reaches speeds of 25 rpm - 500 rpm. This devices increases its speeds slowly insuring that there are no spills or splatters.
Specifications
| Model | SHHD2325AL |
| Motion | Orbital, 25 mm |
| Capacity | 22.7 kg |
| Tray Size (LxW) | 18 in x 24 in (45.7 cm x 61 cm) |
| Control | Analog |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Calibration | Speed calibration |
| Net Weight | 108 lb (49 kg) |
| Orbit | 1 in (25 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 75 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±1 rpm, Above 100 rpm ±1% of set speed |
| Speed Range | 25 rpm – 500 rpm |
| Timer | 1 minute – 120 minutes |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 32°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (0°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHHD2325AL Heavy Duty Orbital Shaker Model # 30391835
The Ohaus SHHD2325AL has touchpad controls and LEDs making it easy to view speed and time settings at once. The load sensor detects unbalanced conditions & automatically reduces rpm to a safe speed to protect samples. Model # 30391835 has a triple eccentric brushless DC motor that requires no maintenance and reaches speeds of 25 rpm - 500 rpm. This devices increases its speeds slowly insuring that there are no spills or splatters.
Specifications
| Model | SHHD2325AL |
| Motion | Orbital, 25 mm |
| Capacity | 22.7 kg |
| Tray Size (LxW) | 18 in x 24 in (45.7 cm x 61 cm) |
| Control | Analog |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Calibration | Speed calibration |
| Net Weight | 108 lb (49 kg) |
| Orbit | 1 in (25 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 75 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±1 rpm, Above 100 rpm ±1% of set speed |
| Speed Range | 25 rpm – 500 rpm |
| Timer | 1 minute – 120 minutes |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 32°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (0°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













