
Ohaus SHHD1619DG Heavy Duty Orbital Shaker
Ohaus SHHD1619DG Heavy Duty Orbital Shaker Model # 30391807
The Ohaus SHHD1619DG has an Accu-Drive system delivering speed control and accuracy. The LED touchpad controls make this model easy to use and maintain accurate speeds. Model # 30391807 can reach speeds of 15 rpm- 500 rpm; increasing its speed slowly to avoid splashing. The load sensor detects unbalanced conditions & automatically reduces rpm to a safe speed to protect samples. Ohaus SHHD1619DG has a 16kg capacity and is equipped with a tripple eccentric brushless DC motor.
Specifications
| Model | SHHD1619DG |
| Motion | Orbital, 19 mm |
| Capacity | 16 kg |
| Tray Size (LxW) | 11 in x 13 in (27.9 cm x 33 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Calibration | Speed calibration |
| Communication | RS232 (Included) |
| Net Weight | 48.1 lb (21.8 kg) |
| Orbit | 0.8 in (19 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 75 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±1 rpm, Above 100 rpm ±1% of set speed |
| Speed Range | 15 rpm – 500 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHHD1619DG Heavy Duty Orbital Shaker Model # 30391807
The Ohaus SHHD1619DG has an Accu-Drive system delivering speed control and accuracy. The LED touchpad controls make this model easy to use and maintain accurate speeds. Model # 30391807 can reach speeds of 15 rpm- 500 rpm; increasing its speed slowly to avoid splashing. The load sensor detects unbalanced conditions & automatically reduces rpm to a safe speed to protect samples. Ohaus SHHD1619DG has a 16kg capacity and is equipped with a tripple eccentric brushless DC motor.
Specifications
| Model | SHHD1619DG |
| Motion | Orbital, 19 mm |
| Capacity | 16 kg |
| Tray Size (LxW) | 11 in x 13 in (27.9 cm x 33 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Calibration | Speed calibration |
| Communication | RS232 (Included) |
| Net Weight | 48.1 lb (21.8 kg) |
| Orbit | 0.8 in (19 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 75 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±1 rpm, Above 100 rpm ±1% of set speed |
| Speed Range | 15 rpm – 500 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 60°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













