
Ohaus SHEX1619DG Extreme Environment Shakers
Ohaus SHEX1619DG Extreme Environment Shakers Model # 30391809
The Ohaus SHEX1619DG has an LED display and touchpad controls making it easy to read both time and speed settings. This model has an Accu-Drive system to monitor and maintain speed control and accuracy. Model # 30391809 has a triple eccentric brushless DC motor that reaches a speed of 15 rpm- 500rpm.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Model | SHEX1619DG |
| Motion | Orbital, 19 mm |
| Capacity | 16 kg |
| Tray Size (LxW) | 13 in x 13 in (33 cm x 33 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Calibration | Speed calibration |
| Communication | RS232 (Included) |
| Net Weight | 48.1 lb (21.8 kg) |
| Orbit | 0.8 in (19 mm) |
| Power | 120V, 0.5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 30 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±1 rpm, Above 100 rpm ±1% of set speed |
| Speed Range | 15 rpm – 500 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 100%RH (-10°C – 60°C, 100%RH) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $3,272.22
-65%$3,272.22
$1,145.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus SHEX1619DG Extreme Environment Shakers Model # 30391809
The Ohaus SHEX1619DG has an LED display and touchpad controls making it easy to read both time and speed settings. This model has an Accu-Drive system to monitor and maintain speed control and accuracy. Model # 30391809 has a triple eccentric brushless DC motor that reaches a speed of 15 rpm- 500rpm.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Model | SHEX1619DG |
| Motion | Orbital, 19 mm |
| Capacity | 16 kg |
| Tray Size (LxW) | 13 in x 13 in (33 cm x 33 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Calibration | Speed calibration |
| Communication | RS232 (Included) |
| Net Weight | 48.1 lb (21.8 kg) |
| Orbit | 0.8 in (19 mm) |
| Power | 120V, 0.5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 30 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±1 rpm, Above 100 rpm ±1% of set speed |
| Speed Range | 15 rpm – 500 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 14°F – 140°F, 100%RH (-10°C – 60°C, 100%RH) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













