
Ohaus Shaker Orbital SHHSMPDG US
Ohaus Shaker Orbital SHHSMPDG US 30573784
Applications
Cell Lysing, Emulsifications, Mixing Microplates
Display
Independent LED displays for speed and time
Operation
N/A
Communication
RS-232
Construction
Die Cast Aluminum
Design Features
Programmable pulse feature with adjustments for pulse ON and pulse OFF intervals of between 1 and 59 seconds. Program timer to count down from set time and turn off when timer reaches zero, or to run in continuous mode as timer counts accumulated time until user turns it off.
Specifications
| Motion | Orbital, 3.6 mm |
| Capacity | 48 microplates |
| Speed Range | 600 rpm – 2,500 rpm |
| Tray Size | 12.25 in x 11 in (311 mm x 279 mm) (LxW) |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Control | Digital |
| Tray Construction | Aluminum |
| Power Consumption | 120 W |
| Dimensions | 15.5 in x 12.8 in x 12 in (394 mm x 325 mm x 305 mm) (LxHxW) |
| Working Environment | 39 - 104°F, 20% to 80% RH, non-condensing (4 - 40°C, 20% to 80% RH, non-condensing) |
| Speed Range | 600 rpm - 2500 rpm |
| Net Weight | 48.1 lb (21.8 kg) |
| Safety Certification | cULus |
| Power | 120V, 1A, 50/60Hz |
| Communication | RS232 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Shaker Orbital SHHSMPDG US 30573784
Applications
Cell Lysing, Emulsifications, Mixing Microplates
Display
Independent LED displays for speed and time
Operation
N/A
Communication
RS-232
Construction
Die Cast Aluminum
Design Features
Programmable pulse feature with adjustments for pulse ON and pulse OFF intervals of between 1 and 59 seconds. Program timer to count down from set time and turn off when timer reaches zero, or to run in continuous mode as timer counts accumulated time until user turns it off.
Specifications
| Motion | Orbital, 3.6 mm |
| Capacity | 48 microplates |
| Speed Range | 600 rpm – 2,500 rpm |
| Tray Size | 12.25 in x 11 in (311 mm x 279 mm) (LxW) |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Control | Digital |
| Tray Construction | Aluminum |
| Power Consumption | 120 W |
| Dimensions | 15.5 in x 12.8 in x 12 in (394 mm x 325 mm x 305 mm) (LxHxW) |
| Working Environment | 39 - 104°F, 20% to 80% RH, non-condensing (4 - 40°C, 20% to 80% RH, non-condensing) |
| Speed Range | 600 rpm - 2500 rpm |
| Net Weight | 48.1 lb (21.8 kg) |
| Safety Certification | cULus |
| Power | 120V, 1A, 50/60Hz |
| Communication | RS232 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













