
Ohaus Incubating Heavy Duty Orbital Shakers ISHD16HDG
Ohaus Incubating Heavy Duty Orbital Shakers ISHD16HDG 30573769
Applications
Cell Cultures, Solubility Studies, Bacterial Suspensions, Extraction Procedures
Display
Independent LED displays for temperature, speed and time
Operation
N/A
Communication
RS232
Construction
Aluminum and Cycoloy
Design Features
Temperature calibration feature, overload protection, overshoot protection (temperature), load sensor, PID temperature controller, Triple Eccentric Drive system
Specifications
| Calibration Certificate | Orbital, 19 mm |
| Capacity | 35 lb (16kg)@ 75rpm, 5 lb (2.3kg)@ 500 rpm |
| Temp. Range | Ambient +5°C – 65°C |
| Speed Range | 15 rpm – 500 rpm |
| Tray Size | 13 in x 11 in (330 mm x 279 mm) (LxW) |
| Control | Digital |
| Calibration | Temperature calibration |
| Communication | RS232 |
| Dimensions | 25.5 in x 16 in x 14 in (648 mm x 406 mm x 356 mm) (LxHxW) |
| Drive System | Triple Eccentric; Brushless DC Motor |
| Inner Dimensions | 13.4 in x 9.5 in x 12 in (340 mm x 241 mm x 305 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 79.11 lb (35.9 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | Above 100rpm +/- 1%, Below 100rpm /- 1 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Working Environment | 59°F – 90°F, 80%RH, non-condensing (15°C – 32°C, 80%RH, non-condensing) |
Original: $4,191.24
-65%$4,191.24
$1,466.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Incubating Heavy Duty Orbital Shakers ISHD16HDG 30573769
Applications
Cell Cultures, Solubility Studies, Bacterial Suspensions, Extraction Procedures
Display
Independent LED displays for temperature, speed and time
Operation
N/A
Communication
RS232
Construction
Aluminum and Cycoloy
Design Features
Temperature calibration feature, overload protection, overshoot protection (temperature), load sensor, PID temperature controller, Triple Eccentric Drive system
Specifications
| Calibration Certificate | Orbital, 19 mm |
| Capacity | 35 lb (16kg)@ 75rpm, 5 lb (2.3kg)@ 500 rpm |
| Temp. Range | Ambient +5°C – 65°C |
| Speed Range | 15 rpm – 500 rpm |
| Tray Size | 13 in x 11 in (330 mm x 279 mm) (LxW) |
| Control | Digital |
| Calibration | Temperature calibration |
| Communication | RS232 |
| Dimensions | 25.5 in x 16 in x 14 in (648 mm x 406 mm x 356 mm) (LxHxW) |
| Drive System | Triple Eccentric; Brushless DC Motor |
| Inner Dimensions | 13.4 in x 9.5 in x 12 in (340 mm x 241 mm x 305 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 79.11 lb (35.9 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | Above 100rpm +/- 1%, Below 100rpm /- 1 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Working Environment | 59°F – 90°F, 80%RH, non-condensing (15°C – 32°C, 80%RH, non-condensing) |













