
Ohaus pH Electrode ST310
Ohaus pH Electrode ST310 Model # 83033965
OHAUS Precision Powers the Starter Electrodes
- All sturdy and durable electrodes are constructed of either plastic or glass shafts and built to withstand daily use.
- All electrodes include a temperature sensor, which powers automatic temperature compensation and ensures accurate measurements.
- All electrodes fit perfectly in the electrode holders on OHAUS bench meters and electrode clips on all OHAUS portable meters.
Product Specifications
| Electrode Type | pH |
| Measurement Range | 0.00 – 14 pH; 0 – 80 °C |
| Cable | 1.1 m |
| Shaft Material | Plastic |
| Dimensions | 4.7 in x 0.47 in (120 mm x 12 mm) |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 80 °C |
| Net Weight | 2.8 oz (80 g) |
| pH measuring range | 0 – 14 |
| Temperature Range | 0 °C – 80 °C |
| Temperature Sensor | 30 kΩ |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $205.64
-65%$205.64
$71.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus pH Electrode ST310 Model # 83033965
OHAUS Precision Powers the Starter Electrodes
- All sturdy and durable electrodes are constructed of either plastic or glass shafts and built to withstand daily use.
- All electrodes include a temperature sensor, which powers automatic temperature compensation and ensures accurate measurements.
- All electrodes fit perfectly in the electrode holders on OHAUS bench meters and electrode clips on all OHAUS portable meters.
Product Specifications
| Electrode Type | pH |
| Measurement Range | 0.00 – 14 pH; 0 – 80 °C |
| Cable | 1.1 m |
| Shaft Material | Plastic |
| Dimensions | 4.7 in x 0.47 in (120 mm x 12 mm) |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 80 °C |
| Net Weight | 2.8 oz (80 g) |
| pH measuring range | 0 – 14 |
| Temperature Range | 0 °C – 80 °C |
| Temperature Sensor | 30 kΩ |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













